Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zgoda rodzica ograniczonego w zdolności do czynności prawnych

Zgoda rodziców przysposabianego na przysposobienie (art. 119 k.r.o.)

Okoliczność, że matka dziecka jest ograniczona w zdolności do czynności prawnych, nie ma wpływu na skuteczność prawną jej oświadczenia o wyrażeniu zgody na przysposobienie dziecka.

Oświadczenie w przedmiocie zgody na przysposobienie dziecka, jak to pośrednio wyjaśnił Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 27.7.1964 r. (III CR 144/64), jest czynnością mającą charakter czysto osobisty, która może być dokonana samodzielnie także przez rodzica ograniczonego w zdolności do czynności prawnych, bez względu na przyczynę tego ograniczenia.

Okoliczność, iż matka dziecka z powodu małoletniości ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych, nie ma wpływu na skuteczność prawną jej oświadczenia o wyrażeniu zgody na przysposobienie dziecka.Zgodnie z treścią art. 17 k.c. z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do ważności czynności prawnej, przez którą osoba ograniczona w zdolności do tej czynności zaciąga zobowiązanie lub rozporządza swoim prawem, potrzebna jest zgoda jej przedstawiciela ustawowego. Aczkolwiek jest to przepis bezwzględnie obowiązujący, a czynność prawna dokonana z jego naruszeniem jest nieważna (art. 19 k.c.), na postawione pytanie należy udzielić odpowiedzi przeczącej.

Wymienione przepisy (art. 17 i 19 k.c.) dotyczą bowiem czynności zobowiązujących i rozporządzających, a takiego charakteru nie ma oświadczenie w przedmiocie zgody na przysposobienie dziecka. czynnością mającą charakter czysto osobisty, która może być dokonana samodzielnie także przez rodzica ograniczonego w zdolności do czynności prawnych, bez względu na przyczynę tego ograniczenia.

Powyższe rozważania prowadzą do wniosku, że okoliczność, iż matka dziecka z powodu małoletniości ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych, nie ma wpływu na skuteczność prawną jej oświadczenia o wyrażeniu zgody na przysposobienie dziecka.

Uchwała SN z dnia 13 grudnia 1994 r., III CZP 159/94

Standard: 32066 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.