Zaskarżalność postanowienia o wszczęciu postępowania (art. 21 § 1 u.p.n.)
Postępowanie w sprawach nieletnich (Archiwum)
Postanowienie o wszczęciu postępowania wyjaśniającego na podstawie art. 34 § 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 35, poz. 228) nie podlega zaskarżeniu w drodze zażalenia zarówno wtedy, gdy zostało ono wydane po wszczęciu postępowania, jak i wtedy, gdy zostało wydane łącznie z podlegającym zaskarżeniu postanowieniem o wszczęciu postępowania (art. 21 § 1 i § 3 wymienionej ustawy).
Artykuł 21 ustawy - zamieszczony w przepisach ogólnych o postępowaniu - przewiduje wszczęcie postępowania w razie ujawnienia okoliczności świadczących o demoralizacji nieletniego lub popełnienia przez niego czynu karalnego (art. 2 ustawy). Gdy jednak z przedstawionych sędziemu rodzinnemu materiałów lub informacji wynika w sposób niewątpliwy, że brak jest podstaw do przyjęcia, iż wystąpiły okoliczności wskazane w art. 2 ustawy, lub mimo ich wystąpienia sędzia rodzinny uzna, że orzeczenie środków wychowawczych albo poprawczych byłoby niecelowe, w szczególności ze względu na orzeczenie już takich środków w innej sprawie, wydaje postanowienie o niewszczynaniu postępowania, a gdy je wszczął - umarza postępowanie (art. 21 § 2 ustawy).
Wszczęcie postępowania następuje przez wydanie postanowienia (art. 21 § 1 ustawy), które zawiera wstępne okoliczności faktyczne będące podstawą oceny określającej demoralizację nieletniego lub podejrzenie popełnienia przezeń czynu karalnego. Na postanowienie o wszczęciu postępowania przysługuje zażalenie (art. 21 § 3 ustawy). Z treści art. 21 § 1 ustawy wynika, że sąd rodzinny nie może prowadzić jakiegokolwiek postępowania - w trybie przewidzianym ustawą - bez wydania postanowienia o wszczęciu postępowania
Uchwała SN z dnia 21 września 1983 r., III CZP 44/83
Standard: 32035 (pełna treść orzeczenia)