Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zarzut niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym w sprawie o zachowek

Zagadnienia procesowe w sprawie o zachowek Uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym (art. 10 u.k.w.h.)

W sprawie o zachowek sąd uprawniony jest do ustalenia - jako przesłanki rozstrzygnięcia - że należąca do spadku nieruchomość stanowiła majątek dorobkowy spadkodawcy i jego współmałżonka w sytuacji, gdy w księdze wieczystej wpisany jest jako właściciel spadkodawca.

Zarzut niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym podniesiony w sprawie o zachowek, zmierzający do prawidłowego określenia składu masy spadkowej jako podstawy do ustalenia wartości udziału spadkowego uprawnionego do zachowku, a w konsekwencji do określenia sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku lub jego uzupełnienia (art. 991 k.c.), podlega rozpoznaniu w sprawie o zachowek. Dotyczy to także sytuacji, w której w księdze wieczystej jako właściciel zapisany jest tylko jeden ze współmałżonków, a należąca do spadku nieruchomość stanowiła składnik dorobku spadkodawcy i jego współmałżonka. Obalenie domniemania wynikającego z art. 18 pr. rzecz. posłuży jedynie jako przesłanka rozstrzygnięcia o zgłoszonym żądaniu uprawnionego do zachowku, a więc wywrze tylko określone skutki pomiędzy stronami w procesie o zachowek.

Uchwała SN z dnia 12 listopada 1981 r., III CZP 47/81

Standard: 31884 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.