Skuteczność zobowiązania o niezbywalności spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu
Zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (art. 17[2] u.s.m.) Wyłączenie, ograniczenie uprawnienia do przeniesienia prawa zbywalnego (art. 57 k.c.)
Zbycie spółdzielczego prawa do lokalu typu własnościowego przez osobę, która zobowiązała się do jego niezbywania, jest prawnie skuteczne, może jednak uzasadniać obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej takim zbyciem - wbrew przyjętemu na siebie zobowiązaniu.
W myśl art. 57 § 1 k.c. nie można przez czynność prawną wyłączyć ani ograniczyć uprawnienia do przeniesienia prawa, jeżeli według ustawy prawo to jest zbywalne, przy czym § 2 powołanego przepisu głosi, iż nie wyłącza on dopuszczalności zobowiązania, że uprawniony nie dokona oznaczonych rozporządzeń prawem. Przytoczone unormowanie ma taką treść, że zobowiązanie się do niedokonania oznaczonego rozporządzenia jest dopuszczalne, jednakże niewykonanie takiego zobowiązania pociąga za sobą tylko obowiązek naprawienia szkody (art. 471 k.c.). Wynika stąd, że jeżeli osoba, która zobowiązała się, iż nie zbędzie swego prawa, zbyła jednak to prawo, jego zbycie jest skuteczne, a jedynie uzasadnia obowiązek naprawienia szkody.
Wyrok SN z dnia 5 marca 1981 r., II CR 39/81
Standard: 31846 (pełna treść orzeczenia)