Umowa komisu
Umowa komisu (art. 765 kc.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W art. 765 k.c. określone z kolei zostały essentialia negotii umowy komisu należącej do umów handlowych (której jedną ze stron może być tylko przedsiębiorca). Umowa komisu jest przy tym uregulowana przepisami od art. 765 do art. 773 k.c.
Jest to umowa odpłatna, a ustalenie wysokości wynagrodzenia (prowizji) komisanta należy do jej essentialia negotii, bez którego dana umowa nie może zostać uznana za umowę komisu.
Poza określeniem wynagrodzenia komisanta do elementów przedmiotowo istotnych umowy komisu należy określenie: sposobu działania przyjmującego zlecenie – jako osoby działającej w imieniu własnym na rzecz dającego zlecenie i w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa (przedmiot zlecenia musi być określony w ten sposób, iż przyjmujący zlecenie, tj. komisant, kupi lub sprzeda rzeczy ruchome); przedmiotu transakcji komisowej oraz ceny zakupu lub sprzedaży przedmiotu komisu
Wyrok SO w Szczecinie z dnia 20 lipca 2017 r., VIII GC 475/15
Standard: 38064 (pełna treść orzeczenia)
W myśl art. 765 i art. 766 k.c. świadczenie usług komisu polega na tym, że przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym, a także do wydania komitentowi wszystkiego, co przy wykonaniu zlecenia dla niego uzyskał. Stosunek prawny komisu zamyka się w opisanych wyżej prawach i obowiązkach stron umowy.
Przez zawarcie umowy komisu sprzedaży komitent nie traci własności rzeczy. Aby zrealizować zobowiązanie z umowy komisu sprzedaży, komisant winien zawrzeć umowę sprzedaży rzeczy ruchomej, która jest przedmiotem komisu. Umowa sprzedaży, jest funkcjonalnie związana z umową komisu, ale prawnie jest umową całkowicie od komisu odrębną. Stosunki prawne stron tej umowy, tj. sprzedawcy, którym jest komisant z umowy komisu, występujący w imieniu własnym, oraz kupującego regulują przepisy dotyczące sprzedaży - art. 535 i nast. k.c.
Co do zasady kupujący może nie tylko nie znać danych komitenta, ale nawet nie wiedzieć, że nabywanej przez niego rzeczy dotyczyło zobowiązanie z umowy komisu. Zawierając umowę sprzedaży komisant nie jest właścicielem rzeczy będącej przedmiotem sprzedaży, bowiem właścicielem jej pozostaje komitent. Komisant jest jednak osobą uprawnioną do rozporządzania tą rzeczą w rozumieniu art. 169 k.c.
Wyrok NSA z dnia 2 marca 2016 r., I GSK 967/14
Standard: 38059 (pełna treść orzeczenia)