Instalowanie przewodów wodociągowych na gruncie wspólnym przez współwłaściciela
Czynności prawne zwykłego zarządu i przekraczające zakres zwykłego zarządu (art. 199 i art. 201 k.c.)
Instalowanie przewodów wodociągowych nie jest czynnością faktyczną, która prowadziłaby do zmiany przeznaczenia gruntu, zmiany jego konfiguracji oraz przeszkadzałaby współwłaścicielom w korzystaniu ze wspólnego gruntu (wspólnej drogi). Chwilowe niedogodności wynikające z prowadzonych prac ziemnych nie zmieniają charakteru takiej czynności, jako czynności zwykłego zarządu.
Korzystanie z drogi polega przede wszystkim na przejeżdżaniu i przechodzeniu nią oraz przepędzaniu bydła. Jest to przy tym współposiadanie niezależne, każdy bowiem ze współwłaścicieli korzysta z całej rzeczy niezależnie od takiego korzystania przez pozostałych współwłaścicieli.
Janina K., chcąc dokonać prac ziemnych związanych z budową wodociągu, nie zamierza przez to pozbawić pozostałych współwłaścicieli możliwości korzystania ze spornej drogi, w najgorszym razie może ewentualnie tylko przez krótki okres korzystanie to utrudnić.
Zamierzone przez nią czynności mają charakter przejściowy, ich celem zaś jest wykonanie urządzenia, które ma zapewnić zaopatrzenie w wodę, nie tylko bardzo potrzebną w gospodarstwie rolnym. Prace, które chce wykonać, w żadnym stopniu nie pozbawią przy tym pozostałych współwłaścicieli współposiadania spornej działki, ani też nie zmienią w niczym charakteru tej działki.
Stan faktyczny rozpoznawanej sprawy nie podpada pod żaden z przypadków, który reguluje art. 206 k.c. W sprawie nie chodzi bowiem o korzystanie czy współkorzystanie z rzeczy wspólnej, lecz o przeprowadzenie przez jednego ze współwłaścicieli instalacji wodociągowej przez drogę stanowiącą współwłasność kilku osób, a więc o przeprowadzenie określonej inwestycji.
Stąd też całe zagadnienie wymaga rozważenia nie w płaszczyźnie art. 206 k.c., lecz w płaszczyźnie art. 199 i 201 k.c.
Postanowienie SN z dnia 21 listopada 1980 r., III CRN 166/80
Standard: 31760 (pełna treść orzeczenia)