Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Odpowiedzialność solidarna za zobowiązania dotyczące majątku wspólnego zaciągnięte wspólnie przez małżonków (art. 370 k.c.)

Odpowiedzialność małżonka za długi (art. 30 i 41 k.r.o.; art. 370 k.c.) Zobowiązania solidarne (art. 366 - 378 k.c.)

Do małżonków, którzy zaciągnęli wspólnie zobowiązanie dotyczące ich majątku wspólnego, ma zastosowanie przepis art. 370 k.c., przewidujący odpowiedzialność solidarną każdej z osób, a więc i każdego z małżonków.

Nie ma żadnych podstaw do przyjęcia, że przepis art. 370 k.c. odnoszący się do wspólnego mienia ma zastosowanie do współwłaścicieli mających prawo do ułamkowych części majątku wspólnego, a nie ma natomiast zastosowania do współwłasności łącznej i do zobowiązań zaciągniętych przez małżonków odnośnie do ich majątku wspólnego, do którego stosuje się przepisy o współwłasności łącznej.

Przyjmując solidarną odpowiedzialność małżonków za zobowiązanie zaciągnięte wspólnie i dotyczące ich wspólnego majątku, należy uznać, że dopuszczalne jest dochodzenie roszczenia tylko do jednego z małżonków. W takiej sytuacji niepozwanie drugiego z nich nie stanowi uchybienia procesowego, które mogłoby mieć wpływ na treść rozstrzygnięcia, a tym bardziej nie powoduje nieważności postępowania. Pozwanie tylko jednego z małżonków pociąga za sobą ujemne skutki, i to tylko materialnoprawne, ale nie w stosunku do pozwanego małżonka, lecz do powoda. W takim bowiem wypadku wyrok nie będzie dotyczył małżonka, który nie brał udziału w sprawie, a w konsekwencji powód jako wierzyciel nie będzie mógł prowadzić egzekucji do majątku odrębnego tego małżonka, lecz jedynie do majątku odrębnego małżonka pozwanego i na podstawie art. 41 § 1 k.r.o. do majątku wspólnego.

Wyrok SN z dnia 27 grudnia 1979 r., I CR 408/79

Standard: 31627 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.