Kontrola sądu cofnięcia powództwa przez prokuratora (art. 7 kp.c. w wz. z art. art. 203 § 4 k.p.c.)

Prokurator w procesie cywilnym (art. 7 i art.. 55 – 60 k.p.c.) Cofnięcie pozwu; zrzeczenie się roszczenia (art. 203 k.p.c)

Cofnięcie pozwu przez prokuratora, chociażby nastąpiło po rozpoczęciu rozprawy, nie wymaga przewidzianego w art. 203 § 1 k.p.c. zezwolenia pozwanego. W razie cofnięcia pozwu przez prokuratora stosuje się art. 203 § 4 k.p.c. i na podstawie tego przepisu sąd może ocenić cofnięcie to jako niedopuszczalne.

Art. 7 k.p.c. stanowi, że ocena, czy zachodzi przesłanka wytoczenia powództwa, należy wyłącznie do prokuratora, nie podlega więc kontroli sądu. Przepis ten wyłącza kontrolę sąd tylko co do przesłanki wszczęcia postępowania (lub wzięcia w nim udziału), brak zaś podstaw do zajęcia stanowiska, iż w drodze wnioskowania lub analogii można przyjąć, że także ocena prokuratora co do cofnięcia pozwu należy wyłącznie do niego i nie podlega kontroli sądu. Przeto w drodze eliminacji okazuje się uzasadnione stanowisko, że w razie cofnięcia pozwu przez prokuratora stosuje się art. 203 § 4 k.p.c. i na podstawie tego przepisu sąd może ocenić cofnięcie to jako niedopuszczalne.

Postanowienie SN z dnia 5 grudnia 1979 r., II CZ 121/79

Standard: 31626 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.