Ekskulpacja pracownika w razie zbiegu szkód wyrządzonych z winy umyślnej i nieumyślnej
Uwolnienie pracownika od odpowiedzialności za szkody w powierzonym mieniu (art. 124 § 3 k.p.)
W sytuacji, gdy łączna szkoda wynika z kilku zdarzeń, a niektóre z nich spowodowane zostały z winy umyślnej pracownika, inne zaś z winy nieumyślnej, ekskulpacja pracownika z art. 124 § 3 k.p. może wchodzić w rachubę tylko w odniesieniu do tej części szkody, która została wyrządzona zakładowi pracy przez pracownika nieumyślnie.
Uchybienia zakładu pracy nie uzasadniają obniżenia odszkodowania należnego od sprawcy szkody wyrządzonej w sposób umyślny, odnosi się do sytuacji, gdy sprawca wyrządził zakładowi pracy konkretną szkodę pozostającą w normalnym związku przyczynowym z jego umyślnym działaniem lub zaniechaniem. Nie dotyczy natomiast sytuacji, gdy na określoną w łącznej kwocie pieniężnej szkodę składa się suma różnych szkód wywołanych różnymi zdarzeniami, choćby niektóre z nich związane były z winą umyślną ich sprawców.
W takich przypadkach każdy sprawca odpowiada tylko za normalne następstwa swego działania lub zaniechania, a więc za następstwa, jakie te działania lub zaniechania wywołały, choćby były umyślne, a nie za całą "łączną" szkodę, związaną również z innymi zdarzeniami.
Wyrok SN z dnia 29 października 1979 r., IV PR 296/79
Standard: 31598 (pełna treść orzeczenia)