Wezwanie do udziału w sprawie z urzędu przez sąd; dopozwanie wbrew przepisom
Dopozwanie (art. 194 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Wezwanie do udziału w sprawie osoby, która - jak stanowi art. 194 § 1 k.p.c. - powinna być stroną pozwaną, może nastąpić na wniosek powoda, bądź na wniosek pozwanego (uchwała SN z dnia 18 czerwca 1968 r., III CZP 69/67), z urzędu tylko w wypadkach wskazanych w ustawie (art. 477 k.p.c).
Wyrok SR dla Łodzi-Śródmieście z dnia 30 marca 2016 r., I C 1138/14
Standard: 29857
Według art. 194 § 3 k.p.c., jeżeli okaże się, że powództwo o to samo roszczenie może być wytoczone przeciwko innym jeszcze osobom, które nie występują w sprawie w charakterze pozwanych, sąd na wniosek powoda może wezwać te osoby do wzięcia udziału w sprawie. Brak jednej, bądź większej liczby osób, które mogą być pozwane w tej samej sprawie, nie powoduje braku pełnej legitymacji biernej dotychczasowych pozwanych, przeciwko którym, w razie spełnienia się przesłanek materialnoprawnych warunkujących uwzględnienie powództwa, może zapaść wyrok uwzględniający powództwo.
W sytuacji objętej hipotezą art. 194 § 3 k.p.c. wezwanie przez sąd osoby, która w sprawie nie występuje w sprawie w charakterze pozwanego, może nastąpić wówczas, gdy powód złoży wniosek o jej wezwanie do udziału w sprawie w charakterze pozwanego. Sąd nie ma obowiązku podjęcia z urzędu czynności zmierzających do wezwania jeszcze innych osób w charakterze pozwanych.
Art. 194 § 3 k.p.c. nie ma zastosowania wówczas, gdy w sprawie zachodzi przypadek współuczestnictwa koniecznego po stronie pozwanej, co ma miejsce wtedy, kiedy przeciwko kilku osobom sprawa może toczyć się tylko łącznie (art. 72 § 2 k.p.c.).
Wyrok SN z dnia 17 listopada 2010 r., I CSK 67/10
Standard: 14896 (pełna treść orzeczenia)