Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wyłączenie rolnika indywidualnego sprzedającego płody rolne z zakresu art. 563 § 2 k.c.

Rękojmia przy sprzedaży między przedsiębiorcami (art. 563 - 564 k.c.)

Rolnik, sprzedający płody rolne pochodzące z prowadzonego przez niego indywidualnego gospodarstwa rolnego, nie jest - w rozumieniu art. 563 § 2 k.c. - osobą dokonującą sprzedaży w zakresie działalności jej przedsiębiorstwa.

Ustawodawca w kodeksie cywilnym posługuje się określeniami "przedsiębiorstwo" i "gospodarstwo rolne" jako odrębnymi terminami techniczno-prawnymi, ilekroć zaś norma prawna ma się odnosić zarówno do przedsiębiorstwa, jak i do gospodarstwa rolnego, znajduje to wyraz w treści normy przez przytoczenie obu tych określeń. Za rozróżnieniem w kodeksie cywilnym przedsiębiorstwa i gospodarstwa rolnego jako odrębnych przedmiotowo pojęć prawnych przemawiać mogą - niezależnie od odrębności cech charakteryzujących przedsiębiorstwo i gospodarstwo rolne - także argumenty natury historycznej.

Nic nie wskazuje na to, aby ustawodawca w art. 563 § 2 k.c. odstąpił od stosowanej w kodeksie cywilnym terminologii i aby użytym w tym przepisie określeniem "przedsiębiorstwo" zamierzał objąć indywidualne gospodarstwo rolne, różniące się od przedsiębiorstwa w sposób istotny tak strukturą, jak i funkcją gospodarczą.

Uchwała SN z dnia 29 listopada 1977 r., III CZP 93/77

Standard: 31399 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.