Rozwiązanie spółki dwuosobowej wskutek wystąpienia wspólnika (art. 875 k.c.)
Rozwiązanie spółki cywilnej na żądanie wspólnika (art. 874 k.c.) Wystąpienie wspólnika przez wypowiedzenie udziału (art. 869 k.c.)
W wypadku rozwiązania spółki cywilnej wskutek tego, że w następstwie wystąpienia wspólnika ze spółki pozostał w niej tylko jeden wspólnik, do wspólnego majątku mają zastosowanie przepisy art. 875 k.c.
Art. 874 i art. 875 k.c. normują wprawdzie tylko jeden ze sposobów rozwiązania spółki cywilnej, mianowicie w drodze orzeczenia sądowego, poza tym jednak do rozwiązania spółki może dojść także z innych przyczyn i w inny sposób.
Spośród kilku możliwych sposobów jednym z nich jest rozwiązanie spółki dwuosobowej wskutek wystąpienia wspólnika niezależnie od tego, czy nastąpiło to wskutek wypowiedzenia (art. 869 k.c.), czy też wskutek śmierci wspólnika i braku zastrzeżenia o wejściu do spółki na jego miejsce jego spadkobierców (art. 872 k.c.).
Przepisy art. 875 k.c. odnoszą się do wszystkich wypadków rozwiązania spółki. Tekst tego artykułu nie uzasadnia wiązania go tylko z wypadkiem rozwiązania spółki w trybie przewidzianym w art. 874 k.c., tak wąskie bowiem rozumienie zakresu stosowania art. 875 k.c. oznaczałoby istnienie luki w przepisach w przedmiocie trybu likwidacji spółki rozwiązanej w inny sposób niż w drodze orzeczenia sądu, a więc rozwiązania z powodów wskazanych w umowie, na skutek uchwały wspólników itd.
A zatem wzajemne stosunki wspólników od chwili rozwiązania spółki oraz tryb likwidacji spółki należy oceniać według dyspozycji art. 875 k.c. także wtedy, gdy wskutek wystąpienia wspólnika dochodzi do rozwiązania spółki dlatego, że pozostał w niej tylko jeden wspólnik.
Postanowienie SN z dnia 30 września 1977 r., III CRN 76/77
Standard: 31391 (pełna treść orzeczenia)