Wyłączenie wygaśnięcia hipoteki w razie zasiedzenia nieruchomości
Wygaśnięcie hipoteki (art. 94 u.k.w.h.) Wygaśnięcie ograniczonych praw rzeczowych (art. 247 k.c.) Zasiedzenie nieruchomości (art. 172 k.c.)
Nabycie własności nieruchomości przez zasiedzenie nie prowadzi do wygaśnięcia hipoteki, jak też nie stanowi rozporządzenia nieruchomością, o jakim mowa w art. 930 § 1 k.p.c.
Uchwała SN z dnia 22 listopada 2013 r., III CZP 69/13
Standard: 33132 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z panującym w nauce i utrwalonym w judykaturze stanowiskiem zasiedzenie stanowi pierwotny sposób nabycia nieruchomości, co oznacza, że prawa nabywcy powstają niezależnie od praw poprzednika, a w związku z tym, że zobowiązania byłych właścicieli, dotyczące rozporządzenia przedmiotową własnością, nie odnoszą się do nabywcy.
Za panujący należy również przyjąć pogląd (por. orz. SN z dnia 20.XII.1967 r.), że w drodze wyjątku od tej zasady zasiedzenie nie prowadzi do wygaśnięcia ograniczonych praw rzeczowych, a więc również hipoteki, gdyż wykonywanie posiadania jest skierowane przeciwko właścicielowi, nie zaś przeciwko osobom, którym przysługują do rzeczy prawa rzeczowe ograniczone.
Przyjęcie poglądu, że zasiedzenie nie prowadzi do wygaśnięcia hipoteki, wywołuje taki skutek, iż przejście własności nieruchomości na podstawie zasiedzenia po jej zajęciu nie ma wpływu na dalszy bieg postępowania egzekucyjnego. Konsekwencja taka wynika z istoty instytucji zasiedzenia i zakresu jej skutków, nie ma zatem potrzeby odpowiedniego stosowania art. 930 § 1 k.p.c.,
Uchwała SN z dnia 8 czerwca 1977 r., III CZP 41/77
Standard: 31301 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 33592