Dodatkowy opis i oszacowanie (art. 951 k.p.c.)

Opis i oszacowanie (art 942 - 951 k.p.c)

Wyświetl tylko:

Art. 951 k.p.c. daje wyłączną podstawę podnoszenia zarzutu, że wartość nieruchomości, do której skierowano egzekucję, uległa zmianie po terminie sporządzenia protokołu, o którym mowa w art. 947 § 1 k.p.c. Z jego treści wprost wynika, że dodatkowy opis może nastąpić jedynie na wniosek.

Sąd nie ma obowiązku uwzględnienia wniosku. Konieczne jest zaistnienie istotnej zmiany w stanie nieruchomości, która powoduje zdezaktualizowanie się poprzedniego opisu (np. zniszczenie części nieruchomości, czy też wzniesienie nowej budowli). 

Sam upływ czasu nie pociąga za sobą potrzeby sporządzenia dodatkowego opisu i oszacowania (postanowienie SN z dnia 04.02.1977 r., III CRN 239/76).

Postanowienie SO w Bydgoszczy z dnia 14 listopada 2014 r., II Cz 743/14

Standard: 58061 (pełna treść orzeczenia)

Z art. 951 k.p.c. wynika, że dodatkowy opis i oszacowanie może nastąpić tylko wtedy, gdy "w stanie nieruchomości pomiędzy sporządzeniem opisu i oszacowania a terminem licytacyjnym" nastąpią "istotne zmiany". Nie chodzi więc o sam upływ czasu, lecz o istotne zmiany w stanie nieruchomości, które wpływają na zdezaktualizowanie się poprzedniego opisu, a tym samym i oszacowania. Wskazuje na to użycie w treści przepisu słów "istotne zmiany w stanie nieruchomości" oraz wzmianka o konieczności dokonania "dodatkowego" opisu i dodatkowego oszacowania, a nie zmiany samego tylko oszacowania.

Dlatego też należy przyjąć, że art. 951 k.p.c., przewidujący fakultatywną możliwość sporządzenia dodatkowego opisu i oszacowania nieruchomości, ma zastosowanie tylko wtedy, gdy pomiędzy sporządzeniem opisu i oszacowania a terminem licytacyjnym nastąpią istotne zmiany w stanie nieruchomości powodujące zdezaktualizowanie się poprzedniego opisu (np. zniszczenie nowej budowli).

Sam upływ czasu nie pociąga za sobą potrzeby dokonania dodatkowego opisu i oszacowania, jeżeli nie wywołał on zmian w stanie nieruchomości.

Postanowienie SN z dnia 4 lutego 1977 r., III CRN 239/76

Standard: 31293 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.