Wygaśnięcie pełnomocnictwa w razie śmierci strony albo utraty przez stronę zdolności sądowej (art. 96 k.p.c.)
Wygaśnięcie pełnomocnictwa (art. 96 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W art. 96 zd. 1 k.p.c. wyraźnie uregulowano, że wygaśnięcie pełnomocnictwa jest efektem utraty przez stronę zdolności sądowej, a zarazem pominięto unormowanie następstw utraty zdolności procesowej. Jednocześnie w przepisach poświęconych innym instytucjom procesowym Kodeks postępowania cywilnego wiąże określone skutki prawne z wystąpieniem obu tych, odrębnie wymienianych, przypadków – także jeśli prowadzą one do tożsamych konsekwencji. W szczególności art. 174 § 1 pkt 1 k.p.c. stanowi podstawę do zawieszenia postępowania zarówno w razie utraty zdolności sądowej, jak i zdolności procesowej. Wobec tego nie można uznać, by redakcja art. 96 zd. 1 k.p.c., pomijająca przypadek utraty zdolności procesowej, była wynikiem niedopatrzenia, i rozciągać skutek wygaśnięcia pełnomocnictwa procesowego na – nieunormowany w tym przepisie – przypadek ubezwłasnowolnienia strony (uczestnika postępowania).
Postanowienie SN z dnia 25 czerwca 2024 r., III CZ 97/24
Standard: 81516 (pełna treść orzeczenia)
Po śmierci mocodawcy pełnomocnik nie może podjąć innych czynności procesowych z wyjątkiem tych, które zmierzają do zawieszenia postępowania. Również w uzasadnieniu wyroku z dnia 11 grudnia 2001 r. w sprawie II UKN 657/00, Sąd Najwyższy przyjął, że na podstawie art. 96 k.p.c. śmierć strony powoduje wygaśnięcie pełnomocnictwa, a wszystkie działania podjęte przez pełnomocnika po śmierci mandata są bezprawne, z wyjątkiem czynności zmierzających do zawieszenia postępowania.
Niezawieszenie postępowania i jego kontynuowanie po utracie zdolności sądowej przez stronę, bez wstąpienia w jej miejsce następców prawnych, powoduje nieważność postępowania (por. wyrok SN z dnia 15 lipca 1998 r. II CKU 19/98).
Możliwe jest kontynuowanie postępowania sądowego po śmierci strony, gdy znani są sądowi spadkobiercy tej strony i gdy zostaną oni wezwani do udziału w sprawie (por. orzeczenie SN z dnia 1.10.1949 r. C 1283/49).
Postanowienie SN z dnia 14 listopada 2008 r., I CZ 86/08
Standard: 44674 (pełna treść orzeczenia)