Wyłączenie zabezpieczenia (art. 750 k.p.c.)
Zabezpieczenie roszczeń pieniężnych (art. 747 - 754[1] k.p.c.)
W sprawie przeciwko syndykowi masy upadłości niedopuszczalne jest zabezpieczenie powództwa przez zajęcie wierzytelności na rachunku bankowym upadłego.
Skoro należności ze stosunku pracy powstałe po ogłoszeniu upadłości nie mogą podlegać egzekucji (indywidualnej) poza postępowaniem upadłościowym, a ich zabezpieczenie przez zajęcie wierzytelności pieniężnej upadłego nie ma znaczenia w postępowaniu upadłościowym, to zgodnie z art. 750 k.p.c. zabezpieczenie powództwa dotyczącego takich wierzytelności jest niedopuszczalne, co prowadzi do podjęcia uchwały jak w sentencji.
Uchwała SN z dnia 23 stycznia 2004 r., III PZP 18/03
Standard: 30846 (pełna treść orzeczenia)
Przepis art. 750 k.p.c., ustanawiający zakaz obejmowania zabezpieczeniem rzeczy i praw, z których egzekucja jest wyłączona, jako zamieszczony w tytule o zabezpieczeniu roszczeń pieniężnych ma zastosowanie przy wydawaniu zarządzeń tymczasowych dotyczących zabezpieczenia tylko tych roszczeń.
Brak odpowiedniego przepisu w tytule obejmującym "inne wypadki zabezpieczenia" sprawia, że ograniczenie z art. 750 k.p.c. nie dotyczy zarządzeń tymczasowych wydawanych w celu zabezpieczenia roszczeń niepieniężnych, określonych w art. 755 k.p.c.; ten ostatni przepis upoważnia sąd do wyboru takiego zarządzenia, jakie stosownie do okoliczności uzna za potrzebne. Zabezpieczenie tych roszczeń może zatem obejmować także rzeczy i prawa, z których egzekucja jest niedopuszczalna.
Dopuszczalne jest zatem zabezpieczenie powództwa o uchylenie lub obniżenie obowiązku płacenia renty uzupełniającej, zasądzonej prawomocnie na rzecz poszkodowanego w związku z utratą zdolności do pracy, przez wstrzymanie wypłaty renty w całości lub w części.
Uchwała SN z dnia 27 lutego 1975 r., III PZ 2/75
Standard: 30844 (pełna treść orzeczenia)