Podział mieszkania quoad usum w stosunkach między małżonkami po rozwodzie
Małżeńskie prawo mieszkaniowe Podział do korzystania poszczególnych składników majątkowych; częściowy podział quoad usum
Rozwiedzionemu małżonkowi mieszkającemu z drugim małżonkiem w lokalu spółdzielczym, który był objęty wspólnością ustawową, przysługuje ochrona wynikająca z odpowiedniego stosowania przepisów o współwłasności. Może mu również przysługiwać żądanie podziału quoad usum w granicach i na zasadach przewidzianych w wytycznych SN z dnia 28.IX.1962 r. II CO 32/62.
Rozwiedzeni małżonkowie są nadal współposiadaczami mieszkania, które stanowiło przedmiot wspólności majątkowej, i brak podstaw, aby odmówić im udzielenia ochrony przewidzianej w art. 206 k.c.
Przepis art. 42 k.r.o. odnosi się do wszelkich praw majątkowych, będących przedmiotem wspólności, a nie tylko do własności. Wynika to z użycia w tym przepisie ogólnego pojęcia "majątek", które jest pojęciem oczywiście szerszym od własności, a ponadto z podkreślenia, że przepisy o współwłasności stosuje się "odpowiednio". Gdyby chodziło tylko o własność, przepisy o współwłasności odnosiłyby się wprost i zbędna byłaby wzmianka o odpowiednim ich zastosowaniu.
W związku z tym nie ma istotnego znaczenia podniesiona przez oba Sądy okoliczność, że w konkretnym wypadku chodziło o mieszkanie spółdzielcze typu lokatorskiego, a nie własnościowego. Spółdzielcze bowiem prawo do lokalu stanowiło w każdym razie prawo majątkowe, do którego po ustaniu wspólności należało stosować odpowiednio przepisy o współwłasności.
Postanowienie SN z dnia 28 lutego 1973 r., III CRN 424/72
Standard: 30583 (pełna treść orzeczenia)