Wkład pieniężny na rachunku bankowym
Przedmioty majątkowe wchodzące w skład majątku wspólnego – katalog (dorobek – art. 31 k.r.o.)
Prawo bankowe nie przekreśla ani konstytucyjnej zasady ochrony rodziny, ani przepisów o wspólności. Z mocy tych przepisów książeczka oszczędnościowa założona przez jednego z małżonków lub wkład pieniężny wpłacony przez jednego z nich staje się majątkiem wspólnym obojga małżonków, jeżeli nastąpiło to w czasie trwania wspólności i jeżeli nie zachodzi żaden z wyjątków przewidzianych w art. 33 k.r.o.
Formalne figurowanie jednego z małżonków jako posiadacza rachunku oszczędnościowego ma takie tylko znaczenie, że do czasu ustalenia, iż wkład ten wchodzi do majątku wspólnego, jedynie ten małżonek może występować względem banku jako jego kontrahent. Nie pozbawia to jednak drugiego małżonka roszczeń przysługujących mu na podstawie przepisów o majątkowej wspólności małżeńskiej.
Powyższe rozważania prowadzą do wniosku, że jeżeli wkład na książeczce oszczędnościowej, wystawionej na nazwisko jednego małżonka, stanowi majątek dorobkowy obojga małżonków, PKO nie może odmówić odpowiedniej informacji nie tylko samemu wkładcy, lecz również jego małżonkowi. Małżonek ten bowiem ma własne prawa do wkładu oszczędnościowego, wynikające wprost z ustawy. Przepisy prawa bankowego nie pozbawiły małżonka tych praw i nie mogą przekreślić jego uprawnień do żądania objęcia podziałem majątku wspólnego również tych kwot pieniężnych, które znalazły się na rachunku bankowym.
Uchwała SN z dnia 28 lutego 1972 r., III CZP 96/71
Standard: 30437 (pełna treść orzeczenia)