Przekazanie sprawy o przywrócenie współposiadania mieszkania między małżonkami (art. 445 § 1 k.p.c.)
Zbieg sprawy alimentacyjnej ze sprawą o rozwód lub separację (art. 445 k.p.c.)
W toku sprawy o rozwód sprawę o przywrócenie współposiadania mieszkania między małżonkami przekazuje się sądowi rozpoznającemu sprawę rozwodową celem wydania postanowienia w trybie art. 443 § 1 k.p.c.
Wprawdzie art. 445 § 1 k.p.c. - stanowiąc, że w czasie trwania procesu o rozwód nie może być wszczęta odrębna sprawa o zaspokojenie potrzeb rodziny i o alimenty pomiędzy małżonkami albo pomiędzy nimi a ich wspólnymi małoletnimi dziećmi co do świadczeń za okres od wytoczenia powództwa o rozwód - nie mówi wyraźnie o sprawach związanych z zakresem i sposobem korzystania przez małżonków ze wspólnego mieszkania w czasie trwania procesu o rozwód, jednakże lege non distinguente zasadę tę należy odnieść również i do tych spraw. Za powyższym stanowiskiem przemawiają te same przesłanki, które skłoniły ustawodawcę do unormowania w sposób nowy - w porównaniu ze stanem prawnym poprzednio obowiązującym - omawianych wyżej kwestii, a ponadto argumenty wynikające z wykładni logicznej i systematycznej tych przepisów.
Prowadzi to w konsekwencji do wniosku, że również proces o przywrócenie współposiadania wspólnego mieszkania wytoczony przez jednego z małżonków w okresie toczącej się sprawy rozwodowej powinien sąd - stosownie do art. 445 § 1 zdanie drugie - przekazać sądowi, w którym toczy się sprawa o rozwód w celu rozstrzygnięcia o tym żądaniu w myśl art. 443 k.p.c.
Odmienny pogląd, a mianowicie, że w toku procesu o rozwód może się toczyć sprawa o przywrócenie współposiadania mieszkania w trybie art. 478-479 k.p.c., stwarzałby możliwość powstania sprzecznych orzeczeń w tym przedmiocie między sądami, i to wydanych w różnych szczególnych postępowaniach.
Uchwała SN z dnia 21 września 1971 r., III CZP 43/71
Standard: 30334 (pełna treść orzeczenia)