Przedawnienie roszczeń z gwarancji przy sprzedaży
Udzielenie gwarancji; obowiązki gwaranta (art. 577 k.c.)
Z analizy całokształtu przepisów kodeksu cywilnego regulujących odpowiedzialność z tytułu gwarancji wynika, że dla dochodzenia roszczeń z tego tytułu ustawodawca nie ustanawia żadnego terminu. Nie ma również podstaw do dopuszczenia możliwości odpowiedniego stosowania terminu przewidzianego dla dochodzenia uprawnień z tytułu rękojmi. Wobec braku przepisów szczególnych do dochodzenia roszczeń z tytułu gwarancji mają zastosowanie ogólne terminy przedawnienia (art. 118 k.c.).
Uchwała SN z dnia 30 grudnia 1988 r., III CZP 48/88
Standard: 32758 (pełna treść orzeczenia)
Do dochodzenia roszczeń z tytułu gwarancji nie mają zastosowania terminy prekluzyjne z art. 568 k.c., przewidziane dla roszczeń kupującego z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy. Żaden bowiem przepis regulujący odpowiedzialność z tytułu gwarancji nie ustanawia terminu do dochodzenia tych roszczeń, jak również nie dopuszcza możliwości odpowiedniego stosowania terminów przewidzianych dla uprawnień z tytułu rękojmi.
Wobec braku przepisów szczególnych, do dochodzenia roszczeń wynikających z gwarancji mają zastosowanie ogólne terminy przedawnienia (art. 117 i nast. k.c.).
Przepisy dotyczące gwarancji przewidują jedynie terminy prekluzyjne do ujawnienia się wady rzeczy (art. 577 k.c.) oraz w pewnych wypadkach przedłużają termin prekluzyjny do wykonania uprawnień z tytułu rękojmi stanowiąc (art. 581 § 3 k.c.), że termin ten nie może się skończyć wcześniej niż po trzech miesiącach po upływie terminu gwarancji. W art. 581 § 2 k.c. przedłużony nadto został termin gwarancji o czas, w ciągu którego kupujący wskutek wady rzeczy sprzedanej nie mógł z niej korzystać.
Wyrok SN z dnia 8 stycznia 1970 r., II CR 593/69
Standard: 30032 (pełna treść orzeczenia)