Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wszczęcie postępowania nieprocesowego

Wszczęcie postępowania nieprocesowego (art. 506 k.p.c.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Zgodnie z art. 506 k.p.c. sąd wszczyna postępowanie nieprocesowe na wniosek, a w wypadkach wskazanych w ustawie może wszcząć postępowanie także z urzędu.

Postępowanie cywilne ze swej istoty służy realizacji indywidualnych, czyli prywatnych interesów podmiotów prawa prywatnego, które zgodnie z zasadą dyspozycyjności same dochodzą ochrony swoich interesów przed sądem. Nie oznacza to, że interes publiczny, rozumiany jako interes dotyczący ogółu, czyli całego społeczeństwa, nie jest obecny w tym postępowaniu, o czym najwyraźniej świadczy art. 7 k.p.c.

Interes publiczny występuje w poszczególnych sprawach cywilnych z różnym natężeniem, w niektórych sprawach przekazanych do trybu nieprocesowego jest nawet samoistną przesłanką, uzasadniającą wszczęcie tego postępowania z urzędu. Dotyczy to głównie spraw ze stosunków z zakresu prawa osobowego, rodzinnego i opiekuńczego oraz spadkowego, w których interes publiczny znajduje silne uzasadnienie w ich wzmożonej roli społecznej i wpływie, jaki wywiera ich prawidłowe ukształtowanie na funkcjonowanie całej zbiorowości (zob. np. art. 543, art. 548 § 1, art. 569 § 2, art. 570, art. 635 § 1, art. 666 § 1, art. 678 k.p.c.).

Uchwała SN z dnia 11 czerwca 2015 r., III CZP 112/14

Standard: 33234 (pełna treść orzeczenia)

Zgodnie z art. 506 k.p.c., sąd wszczyna postępowanie nieprocesowe na wniosek; w wypadkach wskazanych w ustawie sąd może wszcząć postępowanie także z urzędu. Legitymacja procesowa do wszczęcia postępowania nieprocesowego ma istotne znaczenie w postępowaniach wszczynanych wyłącznie na wniosek. Brak tej legitymacji obliguje sąd do oddalenia wniosku o wszczęcie postępowania nieprocesowego (por. postanowienie SN z dnia 7 stycznia 1966 r., I CR 371/65).

Zgodnie z art. 514 § 2 k.p.c., nawet w wypadkach, gdy ustawa wymaga przeprowadzenia rozprawy, sąd może, bez wzywania zainteresowanych do udziału w sprawie, oddalić wniosek na posiedzeniu niejawnym, jeżeli z treści wniosku wynika oczywisty brak uprawnienia wnioskodawcy.

Postanowienie SN z dnia 13 grudnia 2013 r., III CZP 89/13

Standard: 36788 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 172 słów. Wykup dostęp.

Standard: 53118

Komentarz składa z 97 słów. Wykup dostęp.

Standard: 30652

Komentarz składa z 218 słów. Wykup dostęp.

Standard: 29998

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.