Data oświadczenia spadkodawcy
Spisanie oświadczenia spadkodawcy przez świadka albo osobę trzecią (art. 952 § 2 k.c.)
Wymaganiu podania na piśmie, stwierdzającym treść testamentu ustnego, daty oświadczenia spadkodawcy czyni zadość nie tylko cyfrowe oznaczenie dnia miesiąca, lecz również określenie go w tym piśmie w sposób pozwalający na nie budzące wątpliwości ustalenie daty złożenia oświadczenia.
Przez datę oświadczenia spadkodawcy rozumie się oznaczenie dnia, miesiąca i roku, w którym zostało złożone oświadczenie.
Skonkretyzowanie dokładnej daty oświadczenia w piśmie stwierdzającym treść testamentu ustnego umożliwia osobom zainteresowanym zgłoszenie ewentualnych zarzutów przeciwko prawdziwości stwierdzeń świadków testamentu ustnego, jak np. twierdzenie, że spadkodawca właśnie w tym dniu nie był przytomny, że świadek testamentu w tym dniu nie był obecny w miejscu pobytu spadkodawcy itp. Ze ścisłą datą sporządzenia testamentu ustnego wiążą się więc znacznie dalej idące skutki niż to ma miejsce przy testamencie własnoręcznym. Również więc i ten wzgląd przemawia za ścisłym przestrzeganiem dyspozycji art. 952 § 2 k.c.
Datę określa się zazwyczaj przez wymienienie cyfrowe dnia danego miesiąca i roku, aczkolwiek żaden przepis prawa nie przewiduje, aby data była podana właśnie w ten sposób i tylko w ten sposób. Dlatego też wymaganiu wskazania daty zdarzenia a z którą ustawa wiąże określone skutki prawne, czyni zadość każde oznaczenie czasowe, które pozwala na ustalenie w sposób nie budzący wątpliwości, w jakim konkretnie dniu dane zdarzenie miało miejsce. Tak więc w szczególności dostatecznie wyczerpującym określeniem daty jest jej oznaczenie nazwą dnia tygodnia, pozwalające na umiejscowienie tego dnia w konkretnym miesiącu i roku kalendarzowym (np, pierwsza niedziela po Nowym 1969 Roku), oznaczenie daty konkretnym dniem liczonym od innego znanego, określonego w czasie zdarzenia (np. w 1969 r. następnego dnia po Święcie Odrodzenia Polski) itp. Możliwe jest również, jak to miało miejsce w niniejszej sprawie, oznaczanie daty w ten sposób, że jest nią dzień przypadający w niedzielę w połowie października 1967 r., jeżeli w konkretnym układzie kalendarzowym niedziela rzeczywiście wypadała w czasie zbliżonym do połowy oznaczonego miesiąca i jeżeli sąd orzekający, w granicach przysługującej mu oceny dowodów, nabierze przekonania, że tego rodzaju określenie, ze względu na użyte w dokumencie wyrazy dotyczące czasu datowanego zdarzenia, jest dostatecznie stanowcze i wyraźne.
Wyrok SN z dnia 28 listopada 1969 r., III CZP 87/69
Standard: 29988 (pełna treść orzeczenia)