Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Ochrona posiadania między małżonkami na podstawie art. 39 k.r.o.

Ochrona współposiadania (art. 346 k.c.)

Art. 39 k.r.o. nie wyłącza możności ochrony posesoryjnej między małżonkami.

Uprawniony małżonek ma możność wyboru pomiędzy tymi dwoma środkami ochrony w zależności od sytuacji faktycznej i przydatności danego środka. Wszędzie tam, gdzie ochrona posesoryjna będzie dla małżonka łatwiejsza, szybsza i skuteczniejsza, a zwłaszcza w wypadkach samowolnych wyzuć z posiadania, postawienia małżonka przed faktem dokonanym, co zdarza się z reguły przy istnieniu rozkładu małżeństwa - należy uznać ochronę posesoryjną za bardziej celową.

Założeniem przepisu art. 39 k.r.o. była bowiem niewątpliwie chęć uniknięcia rozdrażnień, będących następstwem procesów między małżonkami, które by mogły ujemnie wpłynąć na spoistość i trwałość małżeństwa i rodziny jako podstawowej komórki społecznej. Niebezpieczeństwo to jest już nieaktualne w sytuacji, jaka nastąpiła np. w niniejszej sprawie, w której na skutek złego pożycia stron doszło nawet do wyroku karnego skazującego pozwanego na karę pozbawienia wolności.

Na poparcie dopuszczalności ochrony posesoryjnej między małżonkami można by przytoczyć i ten również argument, że gdyby naruszenie posiadania przez jednego małżonka dotykało nie tylko drugiego małżonka ale jednocześnie i inną osobę, to przy przyjęciu niedopuszczalności ochrony posesoryjnej między małżonkami małżonkowi przysługiwałaby tylko ochrona z art. 39 k.r.o., a innej osobie ochrona posesoryjna. Taka dwoistość w tej samej sprawie nie byłaby ani społecznie uzasadniona, ani zgodna z zasadami ekonomii procesowej.

Uchwała SN z dnia 27 października 1969 r., III CZP 49/69

Standard: 29970 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.