Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Określenie udziałów, w jakich uczestnicy nabyli przez zasiedzenie własność nieruchomości (art. 610 § 1 w zw. z art. 677 § 1 k.p.c.)

Odpowiednie stosowanie przepisów o stwierdzeniu nabycia spadku i przedmiotu zapisu windykacyjnego (art. 610 k.p.c.)

Treść postanowienia stwierdzającego nabycie udziałów we własności rzeczy przez zasiedzenie powinna precyzyjnie wskazywać udziały (co do wysokości) będące przedmiotem zasiedzenia, oraz osoby, którym udziały te przysługiwały w dacie upływu terminu zasiedzenia.

Współwłaściciel rzeczy jest uprawniony do wniesienia apelacji od postanowienia w przedmiocie zasiedzenia nieruchomości w zakresie niezależnym od posiadanego udziału w jej własności.

Zgodnie z art. 610 § 1 k.p.c., do orzeczenia w sprawie o zasiedzenie stosuje się odpowiednio przepisy o stwierdzeniu nabycia spadku, w tym więc przepis zawarty w art. 677 k.p.c. W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku sąd wymienia spadkodawcę oraz wszystkich spadkobierców, którym spadek przypadł, jak również wysokość ich udziałów. 

Postanowienie SN z dnia 26 kwietnia 2013 r., II CSK 445/12

Standard: 68179 (pełna treść orzeczenia)

Pogląd sądu rewizyjnego wyrażony na tle prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu zasiedzenia i wyjaśniający zasadę określenia udziałów, w jakich spadkobiercy nabyli wspólnie przez zasiedzenie własność przedmiotów objętych działem spadku, stanowi ocenę prawną wiążącą zarówno sąd, któremu sprawa została przekazana, jak i sąd rewizyjny przy ponownym rozpoznaniu sprawy.

Sama zasada określenia wysokości udziałów we współwłasności według udziałów w dziedziczeniu jest wiążąca i sądy orzekające w niniejszej sprawie nie mogą od niej odstąpić. Inaczej natomiast ma się rzecz, gdy chodzi o określenie ułamków, w jakich ostatecznie uczestnicy dziedziczą spadek. Sąd Wojewódzki określił te udziały na 5/8 w stosunku do wnioskodawczyni i 3/8 w stosunku do Tadeusza C., powołując się na prawomocne stwierdzenie praw do spadku. Określenie to nie jest już oceną prawną, lecz ustaleniem faktycznym, opartym na materiale zebranym w sprawie. Skarżący kwestionuje to ustalenie twierdząc, że z prawomocnego stwierdzenia praw do spadku wynikają inne ułamki, niż to przyjął Sąd Wojewódzki. Gdyby Sąd Wojewódzki w toku dalszego rozpoznania sprawy podzielił trafność tego zarzutu, to nie byłoby przeszkody do skorygowania wspomnianych ułamków w sposób odpowiadający rzeczywistej treści stwierdzenia praw do spadku, w tym bowiem zakresie stanowisko Sądu Wojewódzkiego, będące ustaleniem faktycznym, a nie oceną prawną, że powodowałoby konsekwencji przewidzianych w art. 389 k.p.c.

Uchwała SN z dnia 18 lipca 1969 r., III CZP 38/69

Standard: 29917 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.