Udział w postępowaniu opiekuńczym osoby pozostającej pod władzą rodzicielską, opieką albo kuratelą (art. 573 k.p.c.)
Uczestnictwo małoletnich w postępowaniach opiekuńczych (art. 573 k.p.c.) Reprezentacja dziecka przez rodziców; przedstawicielstwo ustawowe (art. 98 k.r.o.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Nie każde ograniczenie zdolności procesowej można uznać za "uprzedmiotowienie" osoby jej pozbawionej, godzące w jej godność. Zarówno w świetle unormowań obecnej Konstytucji (zwłaszcza art. 45 ust. 1), jak i prawa międzynarodowego i prawa Unii Europejskiej (por. art. 14 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych, Dz. U. z 1977 r. Nr 38, poz. 167, ze zm.; art. 6 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, Dz. U. z 1993 r. Nr 61, poz. 284, ze zm.; art. 47 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej, Dz. Urz. WE C 364 z 18.12.2000, s. 1-22) prawo dostępu do sądu powinno być możliwie szerokie. Nie jest ono jednak prawem absolutnym - w świetle art. 31 ust. 3 może podlegać ograniczeniom zarówno podmiotowym (zawężać krąg osób uprawnionych), jak i przedmiotowym (zawężać zakres spraw rozpatrywanych przez sądy) czy proceduralnym (np. zawężać zasady dostępu do nadzwyczajnych środków zaskarżenia).
Takie ograniczenia nie łączą się z naruszeniem "prawa osobistości", a wręcz przeciwnie - bardzo często mają na celu ochronę godności osobowej. W taki sposób należy ocenić na przykład ograniczenie zdolności postulacyjnej dzieci, w imieniu i na rzecz których mają prawo działać w tym zakresie rodzice lub opiekunowie.
Rozwiązanie to jest uzasadnione m.in. niewystarczającym rozeznaniem wynikającym ze stopnia rozwoju psychofizycznego dzieci, a więc czynnikami natury obiektywnej, uwzględnianymi niezależnie od fazy postępowania sądowego i co do zasady tymczasowymi, bo wraz z dojściem do pełnoletności dzieci uzyskują pełną zdolność procesową.
Wyrok TK z dnia 7 marca 2007 r., K 28/05
Standard: 31681 (pełna treść orzeczenia)
Małoletni ma pozycję uczestnika postępowania przed sądem opiekuńczym tylko wtedy, gdy wynika to ze szczególnego przepisu ustawy (np. art. 118 § 1, czy art. 89 § 2 k.r.o.).
Postanowienie SN z dnia 11 lutego 1997 r., II CKN 90/96
Standard: 48047 (pełna treść orzeczenia)