Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Związanie sądu cywilnego nakazem karnym; skazanie w postępowaniu karno-administracyjnym

Związanie prawomocnym wyrokiem skazującym sądu karnego (art. 11 k.p.c.)

Skazanie w postępowaniu karno-administracyjnym - wbrew odmiennemu poglądowi zaskarżonego wyroku - nie ma w zakresie poczynionych ustaleń znaczenia wiążącego w rozumieniu art. 11 k.p.c. dla postępowania cywilnego, przepis ten bowiem nadaje taką moc jedynie ustaleniom w postępowaniu karnym prawomocnego wyroku skazującego co do popełnienia przestępstwa i jako przepis szczególny, stanowiący wyłom w ogólnej zasadzie swobodnej oceny dowodów przez sąd powszechny i odstępstwo od zasady bezpośredniości, obowiązujących przed tym sądem, podlega jak najściślejszej wykładni.

Wyrok SN z dnia 25 marca 1970 r., II PR 192/69

Standard: 30085 (pełna treść orzeczenia)

Sąd w postępowaniu cywilnym nie jest związany ustaleniami wydanego w postępowaniu karnym nakazu karnego.

Nakaz karny wydaje się bez przeprowadzenia rozprawy sądowej, przy czym może on być wydany już na podstawie doniesienia. Wydania nakazu karnego nie poprzedza przeprowadzenie określonego przepisami ustawy procesowej karnej postępowania gwarantującego wspomniane wyżej wszechstronne wyjaśnienie sprawy, które usprawiedliwia przyjęcie w określonym zakresie ustaleń jednego sądu (karnego) za wiążące inny sąd (cywilny).

Postępowanie nakazowe jest postępowaniem szczególnym przewidzianym do rozpoznawania spraw prostych, nieskomplikowanych, nie wymagających przeprowadzenia szczegółowego postępowania dowodowego łącznie z zasięganiem opinii biegłych.

Nakaz karny nie pociąga za sobą wszystkich tych skutków procesowych, jakie pociąga za sobą wyrok skazujący.

Uchwała SN z dnia 7 czerwca 1968 r., III PZP 25/68

Standard: 29784 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.