Naprawienie szkody wyrządzonej funkcjonariuszowi policji czynem niedozwolonym
Zasady, przesłanki, podstawy odpowiedzialności deliktowej (art. 415 k.c.)
Funkcjonariusz MO, podobnie jak każdy inny funkcjonariusz państwowej jednostki organizacyjnej albo każdy pracownik organizacji społecznej ludu pracującego lub każdy obywatel, może dochodzić naprawienia szkody wyrządzonej mu czynem niedozwolonym od innej osoby, niezależnie od tego, czy szkoda została wyrządzona w czasie wykonywania i w związku z wykonywaniem powierzonych mu obowiązków służbowych, czy też niezależnie od pełnienia tych obowiązków.
Poza roszczeniami przysługującymi takiemu funkcjonariuszowi z tytułu naruszenia przez jego przełożonych norm dotyczących ochrony życia i zdrowia, o które to roszczenia nie chodzi w niniejszej sprawie, poszkodowany funkcjonariusz MO może dochodzić odszkodowania przewidzianego w tytule VI księgi trzeciej kodeksu cywilnego zarówno od bezpośredniego sprawcy (art. 415, 428 k.c.) i od osób ze sprawcą współdziałających (art. 422 k.c.), jak i od innych osób odpowiedzialnych za sprawcę na podstawie m.in. art. 417, 427, 429, 430 k.c.
W braku jakichkolwiek wyłączeń w wyżej przytoczonych przepisach funkcjonariusz MO niewątpliwie podlega ochronie cywilnoprawnej wynikającej z ich treści.
Wyrok SN z dnia 7 lutego 1968 r., II CR 337/67
Standard: 29781 (pełna treść orzeczenia)