Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Odpowiednie zastosowanie przepisów o współwłasności do wspólności majątku spadkowego

Odpowiednie zastosowanie przepisów o współwłasności do wspólności majątku spadkowego (art. 1035 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Stosownie do treści art. 1035 k.c. jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów tytułu VIII księgi czwartej Kodeksu cywilnego. Z przepisu tego wynika, że wspólność majątku spadkowego ma charakter udziałowy, a do stosunków między spadkobiercami znajdują zastosowanie przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych ale z uwzględnieniem odrębności wynikających z samej istoty spadku, jak i charakteru jego poszczególnych składników.

Art. 1035 k.c. należy potraktować jako przepis szczególny względem art. 379 § 1 k.c., a nie na odwrót. W konsekwencji tego, należy uznać, że wierzytelność spadkowa, której odpowiada podzielne świadczenie dłużnika, nie ulega podziałowi w myśl art. 379 § 1 k.c. i może być dochodzona w całości przez każdego ze współspadkobierców.

Wyrok SA w Katowicach z dnia 30 czerwca 2021 r., III APa 19/20

Standard: 57155 (pełna treść orzeczenia)

Zgodnie z art. 1035 k.c., jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu (VII zatytułowanego „Wspólność majątku spadkowego i dział spadku”).

Cytowany przepis odsyła do odpowiednich przepisów prawa materialnego dotyczących współwłasności (art. 195 - 221 k.c.), które regulują współwłasność prawa własności rzeczy, podczas gdy współwłasność spadkobierców dotyczy współwłasności spadku, a więc masy majątkowej, w skład której wchodzą poszczególne rzeczy i prawa majątkowe spadkodawcy. W przypadku współwłasności rzeczy przepisy wyróżniają czynności rozporządzenia udziałem w rzeczy wspólnej (art. 198 k.c.) oraz rozporządzenia rzeczą wspólną (art. 199 k.c.).

Przepisy dotyczące wspólności majątku spadkowego wyróżniają natomiast czynności polegające na rozporządzeniu przez spadkobiercę udziałem w spadku (art. 1051 zd. drugie k.c.) oraz udziałem w przedmiocie należącym do spadku (art. 1036 k.c.). Nie wyróżniają one czynności rozporządzenia przedmiotem należącym do spadku (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 24 sierpnia 2011 r., IV CSK 521/10).

Postanowienie SN z dnia 16 listopada 2018 r., I CSK 650/17

Standard: 33649 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 85 słów. Wykup dostęp.

Standard: 37014

Komentarz składa z 75 słów. Wykup dostęp.

Standard: 55589

Komentarz składa z 105 słów. Wykup dostęp.

Standard: 29729

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.