Opieka prawna nad ubezwłasnowolnionym (art. 13 § 2 k.c. i art. 175 k.r.o.)
Opieka prawna (art. 145 - art. 177 k.r.o.) Ubezwłasnowolnienie (art. 13 i 16 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Opieka nad ubezwłasnowolnionym całkowicie jest instytucją prawa cywilnego osobowego, a nie rodzinnego, a jej celem jest przede wszystkim ochrona osoby i majątku podopiecznego. Sytuacja osoby dorosłej ubezwłasnowolnionej całkowicie z powodu niepełnosprawności umysłowej różni się przy tym znacznie od sytuacji małoletniego dziecka. W opiece nad ubezwłasnowolnionym dorosłym wyłączony jest element wychowania, opieka trwa do śmierci takiej osoby, a zasadniczym jej celem jest reprezentowanie sfery osobistych uprawnień i interesów oraz troska o stan zdrowia.
Opiekun ubezwłasnowolnionego dorosłego działa więc tak, jak ta osoba i musi uwzględniać - jeżeli to możliwe - jej wolę, natomiast opiekun małoletniego dziecka działa jak rodzic, sprawuje więc władzę rodzicielską.
Osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie może być traktowana przedmiotowo, a ze względu na swoje ograniczenie pozostaje pod szczególną ochroną. Opieka nad taką osobą musi uwzględniać zasady określone w Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych z dnia 13 grudnia 2006 r., która wobec Polski weszła w życie z dniem 25 października 2012 r. (Dz.U. z 2012 r., poz. 1170), w tym poszanowanie przyrodzonej godności, niezależności, autonomii osoby i swobody dokonywania wyborów. Swoboda ta niewątpliwie dotyczy również tego, z kim osoba ubezwłasnowolniona chce utrzymywać kontakty.
Sposób sprawowania opieki nad ubezwłasnowolnionym całkowicie pozostaje pod kontrolą sądu opiekuńczego, który może wydawać następcze zarządzenia w razie stwierdzenia nieprawidłowości (art. 168 k.r.o.) oraz wydawać opiekunowi polecenia i udzielać wskazówek na przyszłość (art. 165 k.r.o.)
Uchwała SN z dnia 17 maja 2018 r., III CZP 11/18
Standard: 46177 (pełna treść orzeczenia)
Do opieki nad osobą ubezwłasnowolnioną całkowicie stosuje się odpowiednio przepisy o opiece nad małoletnim (art.175 Kro). Opiekun jest zobowiązany wykonywać swe czynności z należytą starannością, tak jak wymaga tego dobro pozostającego pod opieką i interes społeczny (art. 154 Kro). Sprawowanie przez opiekuna pieczy nad osobą i majątkiem podopiecznego podlega nadzorowi sądu opiekuńczego (art. 155 §1 Kro).
Postanowienie SR dla m. st. Warszawy z dnia 30 grudnia 2015 r., VI RNs 405/15
Standard: 29707