Niedopuszczalność stwierdzenia nabycia spadku wobec części majątku spadkowego albo w stosunku do niektórych spadkobierców
Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku (art. 677 k.p.c.)
Stwierdzenie nabycia spadku względem części majątku spadkowego albo tylko w stosunku do niektórych spadkobierców jest niedopuszczalne.
Z celów przepisów o stwierdzeniu nabycia spadku, jakim jest ustalenie, kto i w jakich częściach dziedziczy spadek, z istoty postępowania w tym przedmiocie, z treści art. 1025 i 1028 k.c. oraz art. 669 i 677 k.p.c., w których jest mowa o spadku jako całości, wreszcie z braku w przepisach o stwierdzeniu nabycia spadku przepisu (odpowiadającego artykułowi 1038 § 1 zd. 2 k.c.), który by zezwalał na częściowe stwierdzenie nabycia spadku - wynika w sposób nie budzący wątpliwości, że stwierdzenie nabycia spadku względem części majątku spadkowego albo tylko w stosunku do niektórych spadkobierców jest niedopuszczalne.
Sąd ma zatem obowiązek - w razie powzięcia wiadomości, że oprócz majątku, jakim spadkodawca rozporządził w testamencie istnieje jeszcze inny majątek testamentem tym nie objęty albo że istnieje drugi testament obejmujący rozporządzenie odnoszące się do reszty majątku - poczynić odpowiednie ustalenia, które pozwoliłyby na prawidłowe określenie, w jakim stosunku partycypują w całości wszyscy spadkobiercy uprawnieni do dziedziczenia.
Obowiązek ten wynika również ze sformułowania art. 677 § 1 zd. drugie; na przepis ten wskazuje wymienienie w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku wszystkich spadkobierców, którym spadek przypadł, oraz wysokość ich udziałów.
Postanowienie SN z dnia 23 czerwca 1967 r., III CR 104/67
Standard: 29656 (pełna treść orzeczenia)