Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przewidywanie poprawy stanu zdrowia osoby chorej psychicznie

Przymusowa hospitalizacja w trybie wnioskowym (art. 29 u.o.z.p.)

Prognoza, że umieszczenie w szpitalu wpłynie pozytywnie na stan zdrowia osoby chorej nie jest przesłanką orzeczenia o przymusowym umieszczeniu w szpitalu na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z 1994 r. 

Dla spełnienia przesłanek z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz.U. Nr 111, poz. 535 ze zm.) konieczne jest ustalenie, że przyjęcie do szpitala spowoduje pogorszenie stanu zdrowia psychicznego.

Fakt ubezwłasnowolnienia całkowitego z powodu choroby psychicznej nie upoważnia sądu do wydania zezwolenia na przyjęcie osoby chorej do szpitala psychiatrycznego bez jej zgody.

Postanowienie SN z dnia 27 lutego 2008 r., III CSK 318/07

Standard: 64624 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Uzasadnione przewidywanie poprawy stanu zdrowia osoby chorej psychicznie, w następstwie leczenia jej w szpitalu psychiatrycznym, uzasadnia przyjęcie jej do szpitala bez wymaganej zgody, ale jedynie wówczas, gdy osoba ta jest niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych (art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego - Dz. U. Nr 111, poz. 535).

W przepis art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zadekretowano przez ustawodawcę element przewidywania, który zakłada wręcz hipotetyczność oceny Sądu w przedmiocie tego, co dopiero może w przyszłości nastąpić ("... nieprzyjęcie do szpitala spowoduje znaczne pogorszenie..."). Jednakże nawet ten element przewidywania, wymagający oczywiście - w myśl art. 30 cyt. ustawy - uprzedniego skorzystania przez Sąd ze specjalistycznej wiedzy medycznej biegłego, został przez ustawodawcę przedmiotowo ograniczony w art. 29 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy. Ograniczenie to polega na tym, że przyjęcie do szpitala psychiatrycznego osoby chorej psychicznie bez jej zgody uzasadnia tylko takie jej dotychczasowe zachowanie, które wskazuje zarazem na to, iż nieprzyjęcie do szpitala spowoduje znaczne pogorszenie jej stanu zdrowia psychicznego.

Postanowienie SN z dnia 12 lipca 1996 r., II CRN 81/96

Standard: 29469 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.