Darowizny nie podlegające zaliczeniu (art. 994 k.c.)
Zaliczenie darowizn i zapisów windykacyjnych (art. 993 - 996 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się darowizn dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, na rzecz osób, które nie dochodzą do spadku (art. 994 § 1 k.c.).
W ślad za art. 163 § 2 pkt 3 dekretu z dnia 8 października 1946 r. – Prawo spadkowe (Dz. U. nr 60, poz. 328 ze zm.) art. 994 § 1 in fine k.c. przewiduje jednak ograniczenie czasowe w doliczaniu darowizn. Doliczeniu do spadku nie podlegają w świetle tego przepisu darowizny dokonane przed więcej niż dziesięciu laty licząc wstecz od otwarcia spadku, na rzecz osób niebędących spadkobiercami lub uprawnionymi do zachowku.
Wynika z tego, że po upływie dziesięciu lat od dokonania darowizny prawodawca uznał za właściwą stabilizację sytuacji prawnej obdarowanego i zwolnienie go od konieczności zapłaty zachowku. Na rzecz takiego rozwiązania przemawiają względy pewności prawnej i spostrzeżenie, że wraz z upływem czasu zaciera się związek między darowizną a stanem czynnym spadku w chwili jego otwarcia; po tak długim czasie można także pominąć kwestię dokonania darowizny w ewentualnym zamiarze pozbawienia uprawnionych zachowku.
A contrario, ograniczenie to nie dotyczy darowizn dokonanych na rzecz spadkobierców i osób uprawnionych do zachowku (art. 994 § 1 in fine k.c.). W powiązaniu z art. 1000 § 1 k.c. oznacza to, że darowizny te ustawa traktuje w sposób szczególny, zakładając, że ich wartość zawsze, bez względu na chwilę dokonania darowizny, powinna podwyższać substrat zachowku. W konsekwencji darowizny na rzecz spadkobierców lub uprawnionych do zachowku w każdym przypadku mogą stanowić podstawę roszczenia przeciwko obdarowanemu i wyrównania między uprawnionymi (por. wyrok SN z dnia 13 kwietnia 2018 r., I CSK 381/17).
Uchwała SN z dnia 8 sierpnia 2024 r., III CZP 3/24
Standard: 83466 (pełna treść orzeczenia)
Nakaz doliczania darowizn do substratu zachowku, jakkolwiek co do zasady nieograniczony przedmiotem darowizny, czasem jej dokonania i przynależnością obdarowanego do określonego kręgu osób, nie ma jednak bezwzględnego charakteru.
Na podstawie art. 994 § 1 k.c. doliczeniu do substratu zachowku nie podlegają m.in. drobne darowizny, przyjęte zwyczajowo w danych stosunkach, a także darowizny dokonane dawniej niż dziesięć lat, licząc wstecz od otwarcia spadku, na rzecz osób niebędących spadkobiercami lub uprawnionymi do zachowku.
A contrario, uwzględnieniu przy obliczaniu zachowku wymagają darowizny dokonane na rzecz spadkobierców i uprawnionych do zachowku, bez względu na to, kiedy zostały dokonane. Darowizny dokonane w kręgu spadkobierców i uprawnionych do zachowku ustawodawca traktuje zatem w sposób szczególny, wychodząc z założenia, że ich wartość w każdym przypadku powinna stanowić podstawę do obliczenia zachowku, a w konsekwencji ewentualnego wyrównania między uprawnionymi.
W przypadku darowizn dokonanych przez spadkodawcę na rzecz innych osób uwzględnieniu podlegają jedynie darowizny dokonane we „wrażliwym” okresie, za który uznano dziesięć lat wstecz, licząc od otwarcia spadku.
Wyrok SN z dnia 13 kwietnia 2018 r., I CSK 381/17
Standard: 15241 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 29301
Standard: 29302
Standard: 13295