Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Bezumowne korzystanie z nieruchomości w razie niedojścia umowy przyrzeczonej

Uchylenie się od zawarcia umowy przyrzeczonej; roszczenia z umowy przedwstępnej; przedawnienie (art. 390 k.c.) Bezumowne korzystanie z rzeczy na tle innych instytucji prawa cywilnego

Okoliczność, że bez winy stron nie doszło do zawarcia umowy definitywnej, nie może niweczyć skutków zawartej w dobrej wierze umowy i przekształcić powstałego z woli stron stosunku umownego.

Jeżeli w wykonaniu przedwstępnej umowy kupna-sprzedaży nastąpiło wydanie nieruchomości, a do zawarcia umowy ostatecznej bez winy stron nie doszło, odpowiedzialność niedoszłego nabywcy za korzystanie z nieruchomości oceniać należy według skutków wynikających z umowy przedwstępnej, a nie według zasad bezumownego użytkowania.

W wypadku zatem, gdy w wykonaniu przedwstępnej umowy kupna-sprzedaży nastąpiło wcześniejsze wydanie nieruchomości, a do zawarcia umowy ostatecznej bez winy stron nie doszło, odpowiedzialność niedoszłego nabywcy za korzystanie z nieruchomości oceniać należy według skutków wynikających z umowy przedwstępnej, a nie według zasad bezumownego użytkowania.

W wytworzonej sytuacji byłoby sprzeczne z zasadami słuszności przyznanie powódce stosunkowo wysokiego wynagrodzenia tylko dlatego, że nie doszło do zawarcia ostatecznej umowy. Z tych samych względów pozwana nie mogłaby odnieść- nieuzasadnionych korzyści.

Wyrok SN z dnia 30 sierpnia 1965 r., I CR 154/65

Standard: 29207 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.