Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Uchylenie, zmiana orzeczenia wydanego na podstawie art. 28 k.r.o.

Nakaz wypłaty wynagrodzenia do rąk współmałżonka (art. 28 § 1 k.r.o.) Prawomocność i powaga rzeczy osądzonej w postępowaniach nieprocesowych (art 523 k.p.c.)

Uchylenie lub zmiana prawomocnego postanowienia wydanego na podstawie art. 28 k.r.o. następuje w drodze postępowania nieprocesowego.

Przepisy obecnie obowiązujące nie normują sprawy uchylenia prawomocnego postanowienia nakazującego, żeby wynagrodzenia za pracę albo inne należności przypadające jednemu małżonkowi były wypłacone do rąk drugiego małżonka, jeżeli w razie zmiany stosunków odpadła podstawa do wypłacenia wynagrodzenia drugiemu małżonkowi.

Możliwość uchylenia prawomocnego postanowienia zapadłego w postępowaniu nieprocesowym wynika z art. 523 k.p.c., w myśl którego prawomocne postanowienie orzekające co do istoty sprawy nie może być zmienione ani uchylone, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Takim przepisem szczególnym jest art. 138 k.r.o, który zezwala na zmianę orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego w razie zmiany stosunków. Wprawdzie przepis ten dotyczy orzeczeń zapadłych w postępowaniu spornym, jednakże lege non distinguente należy go odnieść również do obowiązków przyczynienia się do zaspokojenia przez małżonków potrzeb rodziny, a więc również do sytuacji prawnej przewidzianej w art. 28 k.r.o.

Uchwała SN z dnia 11 marca 1971 r., III CZP 96/70

Standard: 28997 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.