Zbieg żądania rozwodu i unieważnienie małżeństwa
Zbieg rozwodu i separacji z innymi postępowaniami (art. 445 - art. 445[1] k.p.c.) Podstawy i tryb unieważnienia małżeństwa (art. 17 k.r.o.)
Ustalenie treści aktu małżeńskiego jest dopuszczalne, choćby istnienie małżeństwa, którego fakt dotyczy, było kwestionowane. Jednakże postępowanie nieprocesowe ogranicza się tylko do stwierdzania samego zdarzenia objętego aktem stanu cywilnego, a w szczególności danych podlegających rejestracji w księgach stanu cywilnego.
Zarzuty co do istnienia małżeństwa, którego akt stanu cywilnego został ustalony, mogą być rozstrzygane jedynie w procesie prowadzonym na podstawie art. 1 § 2 zdanie drugie k.r.o. w związku z art. 425 k.p.c. w trybie postępowania odrębnego w sprawach małżeńskich.
Uchwała SN z dnia 26 marca 1970 r., III CZP 11/70
Standard: 56639 (pełna treść orzeczenia)
Tak długo jak małżeństwo nie zostanie unieważnione, tak długo jest ono ważne i wywołuje wszystkie skutki związane z jego zawarciem. Powód – małżonek ma więc wybór jednego z dwóch żądań w przypadku zbiegu przyczyny unieważnienia małżeństwa i zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Dokonany wybór jest dla sądu wiążący
Postanowienie SN z dnia 15 czerwca 1967 r., II CZ 43/67
Standard: 28979
Standard: 29212