Interes prawny w unieważnieniu bigamicznego związku małżeńskiego
Bigamia; unieważnienie małżeństwa bigamicznego (art. 13 k.r.o.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W razie śmierci osoby trzeciej, żądającej unieważnienia małżeństwa (art. 13 § 2 KRO), nie mają zastosowania przepisy art. 174 § 1 pkt 1 i art. 180 pkt 1 k.p.c.
Uchwała SN z dnia 13 maja 1988 r., III CZP 34/88
Standard: 28972
Interes prawny w żądaniu unieważnienia małżeństwa bigamicznego ma również dziecko z pierwszego małżeństwa.
Jeżeli w chwili zawierania małżeństwa o nieprawdziwości uznania za zmarłego małżonka osoby wstępującej w ponowny związek małżeński wiedziała tylko jedna ze stron drugiego małżeństwa, to brak podstaw do unieważnienia tego drugiego małżeństwa (art. 55 § 2 k.r.o.).
Dla skutecznego domagania się unieważnienia małżeństwa na podstawie art. 55 § 2 w związku z art. 13 k.r.o. konieczne jest wykazanie dwóch, kumulatywnie występujących przesłanek: a) pozostawania małżonka, uznanego za zmarłego, przy życiu lub istnienia innej chwili jego śmierci niż oznaczona w postanowieniu o uznaniu za zmarłego i b) złej wiary małżonków zawierających drugie małżeństwo, polegającej na tym, że w chwili zawierania małżeństwa oboje wiedzieli o tym, iż uznany za zmarłego małżonek pozostaje przy życiu.
Z przepisu tego jednoznacznie wynika, iż powyższa świadomość musi wystąpić u obojga małżonków drugiego małżeństwa. Jeżeli więc w chwili zawierania małżeństwa, o nieprawdziwości uznania za zmarłego małżonka osoby wstępującej w ponowny związek małżeński wiedziała tylko jedna ze stron drugiego małżeństwa, to brak jest podstaw do jego unieważnienia.
Stosownie do art. 7 k.c. zawsze domniemywa się istnienie dobrej wiary, wobec czego złą wiarę, tzw. świadomość obu stron zawierających drugie małżeństwo o niezgodności uznania za zmarłego z prawdą, trzeba udowodnić.
Wyrok SN z dnia 3 lutego 1970 r., II CR 517/69
Standard: 28971 (pełna treść orzeczenia)