Oddalenie powództwa o unieważnienie małżeństwa na podstawie art. 5 k.c.
Podstawy i tryb unieważnienia małżeństwa (art. 17 k.r.o.)
Charakter sprawy o prawa stanu nie sprzeciwia się oddaleniu żądania powoda jako sprzecznego z zasadami współżycia społecznego. Wyjątkowo gdy zachodzą szczególne okoliczności (np. długotrwałe i prawidłowe funkcjonowanie małżeństwa oraz pochodzenie z małżeństwa zdrowych, dorosłych dzieci) zasady współżycia społecznego mogą przemawiać za oddaleniem powództwa o unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej (art. 5 k.c.).
W sprawie, w dniu zawarcia związku małżeńskiego, żona zdradzała objawy choroby psychicznej - schizofrenii urojeniowej w okresie remisji. Pożycie stron układało się dobrze. Kiedy jednak syn stron dorósł, pomiędzy małżonkami dochodziło do częstych awantur i mąż wystąpił z żądaniem unieważnienia małżeństwa po upływie 23 lat od jego zawarcia, gdy wadliwe funkcjonowanie związku małżeńskiego stron się pogłębiło. Wtedy to stało się widoczne, że długoletnie pobieranie leków przez pozwaną wywołało u niej otyłość i ograniczenie zdolności do pracy fizycznej.
Wyrok SN z dnia 4 lutego 1985 r., IV CR 557/84
Standard: 28969 (pełna treść orzeczenia)
W sprawach, w których przedmiotem jest żądanie unieważnienia małżeństwa z powodu bigamii przepis art. 5 KC nie może mieć zastosowania bez względu na to, jakie skutki unieważnienie małżeństwa wywoła w sferze interesów współmałżonka. Zawarcie bowiem małżeństwa bigamicznego, stanowiącego przestępstwo, jak również utrzymywanie takiego małżeństwa godzi w sposób rażący w istniejący porządek prawny i obraża poczucie moralne społeczeństwa, likwidacja więc takiego stanu rzeczy leży w szeroko pojętym interesie społecznym wyższego rzędu, przed którym interes jednostki musi ustąpić.
wyrok SN z dnia 13 kwietnia 1973 r., II CR 106/73
Standard: 28975