Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Skreślenie pracownika z listy kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej za popełnienie wykroczenia z art. 70 § 2 k.w.

Podejmowanie czynności zawodowych lub służbowych po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka (art. 70 § 2 k.w.)

Podstawę materialnoprawną zaskarżonej decyzji stanowił art. 29 ust. 6 pkt 3 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1099 z późn. zm.), w myśl którego pracownika ochrony skreśla się z listy kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej, w przypadku gdy wykonując zadania pracownika ochrony fizycznej, dopuścił się czynu zabronionego, określonego w art. 70 § 2 lub art. 87 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 1094 z późn. zm.).

Z treści tego przepisu wynika, że decyzje w przedmiocie skreślenia z listy kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej mają charakter związany. Świadczy o tym imperatywna forma czasownika "skreśla się". Organ Policji nie ma zatem prawnej możliwości wyboru rozstrzygnięcia w tym zakresie. Przepis art. 29 ust. 6 pkt 3 ww. ustawy o ochronie osób i mienia nie stopniuje ani nie różnicuje przesłanek skreślenia. Podstawą skreślenia z listy kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej jest bowiem dopuszczenie się czynu zabronionego, określonego w art. 70 § 2 lub art. 87 § 1 ww. ustawy - Kodeks wykroczeń, co z kolei zobowiązuje właściwego komendanta wojewódzkiego Policji do wszczęcia postępowania administracyjnego w tym przedmiocie i wydania decyzji o skreśleniu osoby z listy kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej.

Przepis ten w swej treści odwołuje się bowiem do art. 70 § 2 ww. ustawy - Kodeks wykroczeń, który stanowi, że karze aresztu albo grzywny podlega ten, kto wbrew obowiązkowi zachowania trzeźwości, znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka i podejmuje w tym stanie czynności zawodowe lub służbowe.

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 maja 2016 r., VI SA/Wa 1830/15

Standard: 28363 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.