Zrzeczenie się mandatu przez członka rady nadzorczej
Rada nadzorcza spółdzielni mieszkaniowej (art. 8[2] u.s.m.)
Prawo spółdzielcze nie rozstrzyga kiedy członek rady może się zrzec swojego mandatu, a w doktrynie przyjmuje się zgodnie, że do złożenia przez członka rady nadzorczej spółdzielni, przed upływem kadencji rezygnacji z członkostwa w radzie znajdą zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego.
Dana osoba, obejmując mandat członka rady, musi wyrazić na to zgodę - zatem, co do zasady każdy członek może w każdym czasie zrezygnować z pełnienia tej funkcji. Mając jednak na uwadze chociażby przewidzianą w art. 58 pr. spół. odpowiedzialność odszkodowawczą - miedzy innymi -członków rady nadzorczej - składający oświadczenie o rezygnacji winien to uczynić tak, aby spółdzielni nie narażać na szkodę.
Zrzeczenie się mandatu nie oznacza, iż od chwili, kiedy oświadczenie danego członka rady nadzorczej doszło do organu, który go wybrał, dany członek nie musi już pełnić żadnych funkcji. Powinien on bowiem zakończyć wszystkie sprawy, które były związane z jego działaniem. Przykładowo można wskazać na obowiązek złożenia sprawozdania z wykonania konkretnego zadania
Wyrok SA w Szczecinie z dnia 25 czerwca 2018 r., I ACa 225/18
Standard: 28098 (pełna treść orzeczenia)