Ciężar dowodu złożenia oświadczenia woli (art. 61 k.c.)
Chwila i skuteczność złożenia oświadczenia woli (art. 61 k.c.)
Ocena, czy adresat oświadczenia miał faktyczną możliwość zapoznania się z jego treścią, nie zawsze jest oczywista i niekiedy wymaga weryfikacji z uwzględnieniem konkretnych okoliczności sprawy. Zgodnie z ogólną regułą wynikającą z art. 6 k.c. na składającym oświadczenie woli spoczywa w takich przypadkach ciężar dowodu, że jego oświadczenie doszło do adresata w taki sposób, że mógł się z nim zapoznać w normalnym toku czynności, natomiast na adresacie tego oświadczenia spoczywa ewentualnie ciężar wykazania, że nie miał on rzeczywistej możliwości zapoznania się z jego treścią
Wyrok SA w Poznaniu z dnia 19 grudnia 2018 r., I ACa 225/18
Standard: 28096 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z regułą art. 6 k.c. na składającym oświadczenie woli spoczywa ciężar dowodu, że jego oświadczenie woli doszło do adresata w taki sposób, że mógł zapoznać się z nim w zwykłym toku czynności.
W doktrynie, na tle art. 61 k.c., zwraca się uwagę na zależność realizacji stanu faktycznego dojścia oświadczenia woli do adresata w sposób określony w tym przepisie od sposobu komunikowania się składającego z adresatem.
Podkreśla się również, że adresat oświadczenia woli może określić zarówno miejsce, jak i sposób komunikowania się z nim.
Postanowienie SN z dnia 19 sierpnia 2004 r., V CK 600/03
Standard: 51488 (pełna treść orzeczenia)