Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Uchwały kolegialnych organów jako czynność prawna, oświadczenie woli

Podejmowanie uchwał przez wspólników (art. 227 k.s.h.) Rodzaje czynności prawnych Oświadczenie woli i sposób jego wyrażenia (art. 60 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Niewątpliwie nie każda uchwała organu spółki kapitałowej stanowi oświadczenie woli lub czynność prawną, czyli stan faktyczny obejmujący co najmniej jedno oświadczenie woli, a prowadzący do powstania, ustania lub zmiany stosunku cywilnoprawnego. Charakteru takiego nie mają uchwały ceremonialne, których istotą jest np. wyrażenie podziękowań, gratulacji czy uznania.

Ocena uchwał powinna uwzględniać ich treść, ramy prawne dokonywanej czynności oraz to, czy w świetle przepisów prawa wyrażenie woli przez organ podejmujący uchwałę jest, stosownie do swego przedmiotu, uznawane za oświadczenie woli albo czynność prawną spółki. Przykładem wskazanej sytuacji jest powołanie pełnomocnika uchwałą zgromadzenia wspólników w przypadku unormowanym w art. 210 k.s.h. Zasadniczo jednak uchwały zgromadzenia wspólników, nawet jeśli są zdarzeniami prawnymi, nie mają charakteru oświadczeń woli skierowanych na zewnątrz, a oświadczenia woli za spółkę składa zarząd.

Uchwała spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o ustaleniu wynagrodzenia na rzecz członka zarządu nie może, wobec braku podstawy do dokonania jednostronnej czynności prawnej, doprowadzić do powstania zobowiązania.

Wyrok SN z dnia 14 października 2021 r., I CSKP 232/21

Standard: 60877 (pełna treść orzeczenia)

W warunkach kolegialności organu objawienie woli osoby prawnej następuje w formie uchwały, stanowiącej porównanie liczby głosów osób opowiadających się „za” kwestią poddaną pod głosowanie, w stosunku do liczby głosów „przeciw" w konkretnej kwestii wyrażonych przez osoby zebrane na zwołanym w prawem określony sposób posiedzeniu. Takie działanie organu (tj. osób fizycznych pełniących stosowną funkcję) traktuje się jako działanie osoby prawnej. Można zatem stwierdzić, ze nie każde wyrażenie stanowiska w powyższy sposób przez tożsamy personalnie krąg osób stanowić będzie uchwałę. O działaniu osoby prawnej można mówić jedynie wówczas, gdy osoba pełniąca stosowną funkcję występuje w konkretnej sprawie, w sposób wyraźny lub choćby domniemany, właśnie jako ukonstytuowany organ i działa w granicach jego kompetencji wynikającej z przepisów o ustroju konkretnej osoby prawnej. 

Nie zawsze jest prawnie doniosły sam fakt manifestacji woli określonej grupy osób, lecz także i to, czy zachowanie takie nastąpiło w określonych warunkach prawnych, czytelnych z perspektywy wewnętrznej bądź zewnętrznej osoby prawnej. 

W celu zminimalizowania zagrożeń związanych możliwością zbadania istotnych okoliczności dotyczących przebiegu zgromadzeń, jako organów spółek, ustawodawca wprowadził szereg prawnych gwarancji umożliwiających ochronę praw, znaczących tak dla wspólników jak i osób ze spółką współdziałających. Do podstawowych należą forma dokumentowania czynności organu (także kwalifikowana) oraz prawa korporacyjne osób uczestniczących w posiedzeniach organu do składania oświadczeń w kwestiach dotyczących tych posiedzeń. Pozwala to, w obiektywny sposób zweryfikować takie okoliczności, jak; warunki, w których zwołane zostało posiedzenie organu, cel zwołania, krąg uczestników posiedzenia i ich aktywność oraz możność podnoszenia kwestii istotnych dla oceny skuteczności spotkania tych osób. Analiza tych okoliczności pozwala dopiero uznać znaczenie prawne woli wyrażonej przez ów krąg podmiotów w posiedzeniu organu uczestniczących. A nade wszystko ocenić, czy było to oświadczenie organu osoby prawnej. W wypadku bowiem niespełnienia podstawowych wymagań dla stwierdzenia działania organu, to można mówić jedynie o wyrażeniu woli przez określoną grupę osób wchodzących w skład określonego organu, a nie o woli samej osoby prawnej.

W literaturze i orzecznictwie zauważa się, że za takie podstawowe uchybienie w zakresie elementów konstytuujących organ osoby prawnej uznaje się także zwołanie posiedzenia organu przez podmiot do tego nieupoważniony w sytuacji, w której nie ma zgody wszystkich uczestników organu na udział w jego posiedzeniu i nie ma oczywistej potrzeby jego zwołania z uwagi na treść przepisu ustawy bądź statutu. W takiej sytuacji nie można zatem mówić o oświadczeniu organu. Jeśli zatem uchwała w rzeczywistości nie zapadła, to nie może być ona ani skuteczna, ani bezskuteczna, ani nieważna, gdyż takowej uchwały nie ma. Analizując tę linię orzecznictwa w wyroku z dnia 24 września 2003 r., I PK 336/02 Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że uchwała organu (spółdzielni) może być uznana za nieistniejącą jedynie w przypadku najpoważniejszych wad, wykluczających wyrażenie oświadczenia woli uprawnionych podmiotów, choćby z naruszeniem prawa.

Postanowienie SA w Krakowie z dnia 17 czerwca 2019 r., I AGz 105/19

Standard: 50751 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 230 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50941

Komentarz składa z 415 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50246

Komentarz składa z 240 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7500

Komentarz składa z 557 słów. Wykup dostęp.

Standard: 47381

Komentarz składa z 508 słów. Wykup dostęp.

Standard: 48987

Komentarz składa z 67 słów. Wykup dostęp.

Standard: 45847

Komentarz składa z 41 słów. Wykup dostęp.

Standard: 69475

Komentarz składa z 255 słów. Wykup dostęp.

Standard: 46204

Komentarz składa z 55 słów. Wykup dostęp.

Standard: 47380

Komentarz składa z 187 słów. Wykup dostęp.

Standard: 36607

Komentarz składa z 107 słów. Wykup dostęp.

Standard: 51524

Komentarz składa z 96 słów. Wykup dostęp.

Standard: 47802

Komentarz składa z 58 słów. Wykup dostęp.

Standard: 27915

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.