Zaskarżenie uchwał walnego zgromadzenia przez właściciela lokalu niebędącego członkiem spółdzielni (art. 24 u.s.m.)
Prawo odrębnej własności lokalu (art. 18 - 27[1] u.s.m.) Zaskarżenie uchwał walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej (art. 42 Pr.Sp.)
Zgodnie z art. 24 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych właściciel lokalu niebędący członkiem spółdzielni może zaskarżyć do sądu uchwałę walnego zgromadzenia spółdzielni w takim zakresie, w jakim dotyczy ona jego prawa odrębnej własności lokalu. Przepisy art. 42 ustawy - Prawo spółdzielcze stosuje się odpowiednio.
Istotą skargi jest kwestionowanie wykładni art. 4 ust. 4 u.s.m. stanowiącego, że właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych. Są oni również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu. Obowiązki te wykonują przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 5, dotyczącego odpłatnego korzystania przez takich właścicieli z działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej na podstawie umów zawieranych ze spółdzielnią.
Przepis ten był przedmiotem wyjaśnień Sądu Najwyższego m.in. w wyroku z dnia 4 listopada 2010 r., IV CNP 32/10, w którym przyjęto, że skoro w wypadku domu jednorodzinnego z natury rzeczy nie występuje pojęcie nieruchomości wspólnej, o której mowa w art. 4 ust. 4 zdanie pierwsze, to ta część przepisu nie może być stosowana wprost, w przeciwieństwie do ust. 4 zdanie drugie, dotyczącego nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu.
W postanowieniu z dnia 17 kwietnia 2013 r., I CSK 434/12 przyjęto, że właściciele domów jednorodzinnych usytuowanych na osiedlu należącym do spółdzielni mieszkaniowej, niebędący jej członkami, są uprawnieni do korzystania z dróg wewnętrznych łączących osiedle z drogą publiczną, a nałożenie na nich obowiązku uiszczania opłaty za korzystanie z tych elementów mienia spółdzielni, które jest niezbędne do prawidłowego korzystania nieruchomości, wynika z założenia ustawodawcy, że korzystanie z tych elementów infrastruktury powinno być zagwarantowane. Wskazano również, że nie jest to uprawnienie prawnorzeczowe.
Wyrok SN z dnia 9 marca 2018 r., I CSK 555/17
Standard: 27779 (pełna treść orzeczenia)