Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Spółdzielnia mieszkaniowa jako odbiorca usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków

Cel, przedmiot, majątek statut działalności spółdzielni mieszkaniowej (art. 1 u.s.m.) Umowa o zaopatrzenie w wodę i o odprowadzenie ścieków (art. 6 i art. 27e ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 u.z.z.w.z.o.ś)

Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 328 z późn. zm.) określa zasady i warunki zbiorowego zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi oraz zbiorowego odprowadzania ścieków, w tym zasady: działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, tworzenia warunków do zapewnienia ciągłości dostaw i odpowiedniej jakości wody oraz niezawodnego odprowadzania i oczyszczania ścieków, ochrony interesów odbiorców usług z uwzględnieniem wymagań ochrony środowiska i optymalizacji kosztów.

W rozumieniu tej ustawy spółdzielnia nie może być utożsamiana z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym, czyli przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę lub zbiorowego odprowadzania ścieków (art. 2 pkt 4) tylko z odbiorcą usług (art. 2 pkt 3). Zarówno bowiem w zakresie użytku własnego, jak i dystrybuowanego pośrednio na rzecz mieszkańców osiedla, pozwana jest odbiorcą, korzystającym z usług wodociągowo-kanalizacyjnych z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na podstawie pisemnej umowy z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym.

Ustawa definiuje, że zbiorowe odprowadzanie ścieków jest działalnością polegającą na odprowadzaniu i oczyszczaniu ścieków, prowadzoną przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne (art. 2 pkt 20), a zbiorowym zaopatrzeniu w wodę - działalnością polegającą na ujmowaniu, uzdatnianiu i dostarczaniu wody, prowadzoną przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne (art. 2 pkt 21). Uzyskanie zezwolenia wydawanego przez prezydenta miasta w drodze decyzji jest wymagane jedynie na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę lub zbiorowego odprowadzania ścieków (art. 16 ust. 1).

Jakkolwiek ustawa reguluje wprost jedynie zasady zawierania umów z właścicielem lub z zarządcą nieruchomości zabudowanej budynkiem wielolokalowym lub budynkami wielolokalowymi, pomijając stany prawne wynikające ze zmian stosunków własnościowych, polegających na wyodrębnieniu na osiedlu, na którym wcześniej utworzono jedną infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną, nieruchomości zajmowanych przez domy jednorodzinne, nie ulega wątpliwości, że wobec istniejącej luki przepisy art. 6 ust. 4-6 mają zastosowanie per analogiam, zatem w zakresie kontynuowania tych umów dostarczania wody i odprowadzania ścieków spółdzielnia zarządzająca osiedlem odpowiednio powinna być traktowana jako zarządca takich wyodrębnionych terenów, co do których nie zawarto indywidualnych umów z właścicielami.

Wyrok SN z dnia 9 marca 2018 r., I CSK 555/17

Standard: 27774 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.