Zaskarżenie i uchylenie uchwały w części organu spółdzielni (per analogiam do art. 58 § 3 k.c.)

Nieważność poszczególnych postanowień czynności prawnej (art. 58 § 3 k.c.) Zaskarżalność uchwał organów spółdzielni mieszkaniowej

Wadliwa może być tylko część uchwały organu spółdzielni, np. określone jej postanowienie. Zgodnie z art. 58 § 3 k.c., jeżeli nieważnością jest dotknięta tylko część czynności prawnej, czynność pozostaje w mocy co do pozostałych części, chyba że z okoliczności wynika, iż bez postanowień dotkniętych nieważnością czynność nie zostałaby dokonana. Wprawdzie przepis ten nie może być bezpośrednio zastosowany w niniejszej sprawie, skoro dotyczy nieważności bezwzględnej, sankcja zaś zamieszczona w art. 43 ust. 5 u.s.m. jest, jak wyjaśniono, nieważnością względną, zawiera on jednak per analogiam istotną wskazówkę interpretacyjną. Z art. 58 § 3 k.c. wynika, że zaskarżona uchwała zarządu pozwanej Spółdzielni w pozostałych częściach pozostaje w mocy

Wyrok SN z dnia 3 lutego 2011 r., I CSK 224/10

Standard: 27726 (pełna treść orzeczenia)

Niezgodność z prawem niektórych tylko zmian wprowadzonych do statutu spółdzielni nie powoduje konieczności uchylenia całej uchwały walnego zgromadzenia (zebrania przedstawicieli) zmieniającej statut. Uchwała podlega uchyleniu w części, w której postanowienia zmienianego statutu nie są zgodne z prawem, chyba że z okoliczności wynika, iż bez tych postanowień zmiana statutu nie zostałaby dokonana.

 Artykuł 42 § 2 Prawa spółdzielczego stanowi o zaskarżeniu do sądu uchwały Stosując wnioskowanie według argumentum a maiori ad minus nie ma przeszkód do przyjęcia możliwości zaskarżenia części uchwały W doktrynie i judykaturze przeważa pogląd, że uchwalenie statutu spółdzielni należy do kategorii czynności prawnych. W konsekwencji do statutu spółdzielni mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego o czynnościach prawnych. Artykuł 58 § 3 k.c. stanowi, że jeżeli nieważnością jest dotknięta tylko część czynności prawnej, czynność pozostaje w mocy co do pozostałych części, chyba że z okoliczności wynika, iż bez postanowień dotkniętych nieważnością czynność nie zostałaby dokonana. Wynika stąd, że niezgodność z prawem niektórych tylko zmian wprowadzonych do statutu spółdzielni nie powoduje konieczności uchylenia całej uchwały walnego zgromadzenia (zebrania przedstawicieli) zmieniającej statut.

Uchwała podlega uchyleniu w części, w której postanowienia zmienionego statutu są niezgodne z prawem, chyba że z okoliczności wynika, że bez tych postanowień zmiana statutu nie zostałaby dokonana. 

Wyrok SN z dnia 15 kwietnia 1999 r., I CKN 1088/97

Standard: 28899 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.