Majątek spółdzielni jako prywatna własność jej członków (art. 3 Pr.Sp.)
Majątek spółdzielni i zasady korzystania z majątku spółdzielni mieszkaniowej
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze, majątek spółdzielni jest prywatną własnością jej członków. Zapis ten nie odpowiada pojęciu własności w rozumieniu kodeksu cywilnego. Należy go rozumieć jako zakwalifikowanie własności spółdzielczej, stanowiącej formę własności grupowej, do typu własności prywatnej. Przepis ten w żadnym razie nie przyznaje członkom spółdzielni bezpośredniego prawa do rozporządzania majątkiem spółdzielni w zakresie przyznanym właścicielowi. Podmiotem własności w znaczeniu cywilnoprawnym jest spółdzielnia jako osoba prawna, nie zaś poszczególni jej członkowie (por. uchwały SN z dnia 19 stycznia 1996 r., sygn. akt III CZP 152/95 oraz z dnia 6 lutego 1996 r., III CZP 4/96). Własność taka w rozumieniu przepisów prawa pozostaje własnością cudzą, a jej przedmiot jest cudzym mieniem także dla członka tej spółdzielni (tak wyrok WSA w Olsztynie z dnia 28 stycznia 2009 r., I SA/o1 505/08).
Jednym z funduszy Spółdzielni jest fundusz remontowy. Stanowi on własność pozwanej jako osoby prawnej, nie zaś jej członków
Wyrok SA w Warszawie z dnia 27 listopada 2018 r., V ACa 720/17
Standard: 27701 (pełna treść orzeczenia)
Spółdzielnia jest osobą prawną typu korporacyjnego, zatem jej substratem są członkowie spółdzielni i majątek zalążkowy przez nich wniesiony w postaci wkładów. Majątek ten poszerza się w trakcie funkcjonowania spółdzielni, przy czym dla spółdzielni mieszkaniowych jest charakterystyczne, że poza wkładami członkowie spółdzielni uczestniczą w kosztach budowy mieszkań. Jeżeli mieszkania mają stanowić odrębne nieruchomości lokalowe, to uiszczany jest wkład budowlany odpowiadający w chwili oddawania mieszkań do użytku kosztom ich budowy. Jeżeli mieszkania mają pozostać własnością spółdzielni, ustanawiane jest spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu i spółdzielca partycypuje tylko częściowo w kosztach budowy, podstawą jego świadczenia na rzecz spółdzielni pozostaje wniesiony wkład.
Uchwała SN z dnia 5 października 2016 r., III CZP 58/16
Standard: 27908 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z art. 3 Prawa spółdzielczego, majątek spółdzielni jest prywatną własnością jej członków. Jednakże zapis ten nie odpowiada pojęciu własności w rozumieniu k.c. Należy go rozumieć jako zakwalifikowanie własności spółdzielczej, stanowiącej formę własności grupowej, do typu własności prywatnej. Przepis ten w żadnym razie nie przyznaje członkom spółdzielni bezpośredniego prawa do rozporządzania majątkiem spółdzielni w zakresie przyznanym właścicielowi. Podmiotem własności w znaczeniu cywilnoprawnym jest spółdzielnia jako osoba prawna, nie zaś poszczególni jej członkowie (por. wyrok SA w Warszawie z dnia 4 lutego 2015 r. VI ACa 394/14). Zatem majątek spółdzielni, która działa dla zaspokojenia określonych potrzeb jej członków i tym samym powinna w pierwszym rzędzie mieć na względzie ich interesy, nie jest majątkiem członków spółdzielni, ale osoby prawnej. Zakres w jakim spółdzielnia mieszkaniowa realizuje powyższy postulat, określają przepisy prawa spółdzielczego i ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Wyrok SA w Białymstoku z dnia 23 października 2015 r., I ACa 481/15
Standard: 27822 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 27827 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 28353 (pełna treść orzeczenia)