Członek spółdzielni mieszkaniowej jako konsument
Abuzywność statutu spółdzielni mieszkaniowej Pojęcie i status konsumenta
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W obecnym stanie prawnym przyjęte zostało wprost, że członek spółdzielni w relacji ze spółdzielnią jest konsumentem. Z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. z 2014 r., poz. 827) wynika, że członek spółdzielni mieszkaniowej jest konsumentem w zakresie umów dotyczących ustanawiania, nabywania i przenoszenia własności nieruchomości lub innych praw do nieruchomości oraz umów dotyczących najmu pomieszczeń mieszkalnych, w odniesieniu do których stosuje się przepisy działu drugiego tej ustawy, dotyczące obowiązków przedsiębiorcy w umowach innych niż umowy zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość, w zakresie nieuregulowanym w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.
Wyrok SN z dnia 13 października 2017 r., I CSK 665/15
Standard: 27882 (pełna treść orzeczenia)
Na konsumencki charakter stosunków między spółdzielnią, a członkiem wskazuje kształt tej relacji. W jej ramach członek spółdzielni występuje jako podmiot nieprofesjonalny zmierzający do zaspokojenia zindywidualizowanej potrzeby konsumpcyjnej, a spółdzielnia jest podmiotem profesjonalnym, trudniącym się fachowo dokonywaniem czynności z zakresu budowy lokali i zarządu nieruchomościami.W orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego spółdzielcy zrzeszeni w spółdzielniach mieszkaniowych są jako „pasywni” uczestnicy obrotu, których interes jest w sposób utrudniający jego ochronę „rozproszony”, traktowani jako konsumenci w rozumieniu art. 76 Konstytucji (por. wyrok TK z dnia 20 kwietnia 2005 r., K 42/02). Takie stanowisko zajęto również w orzecznictwie Sądu Najwyższego (por. uchwała SN z dnia 29 lutego 2000 r., III CZP 26/99, wyroki SN z dnia 26 września 2007r., IV CSK 122/07 oraz z dnia 8 listopada 2012 r., I CSK 199/12).
W obecnym stanie prawnym ustawodawca przyjął wprost, że członek spółdzielni w relacji ze spółdzielnią jest konsumentem. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz.U. z 2014 r., poz. 827 ze zm.), członek spółdzielni mieszkaniowej jest konsumentem w zakresie umów dotyczących ustanawiania, nabywania i przenoszenia własności nieruchomości lub innych praw do nieruchomości oraz umów dotyczących najmu pomieszczeń mieszkalnych. Jednak do umów takich nie stosuje się przepisów ustawy o prawach konsumenta, z wyjątkiem rozdziału drugiego tej ustawy dotyczącego obowiązków przedsiębiorcy w umowach innych niż umowy zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość, który ma zastosowanie w zakresie nieuregulowanym w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.
Uchwała SN z dnia 9 marca 2017 r., III CZP 69/16
Standard: 27884 (pełna treść orzeczenia)