Publiczne nawoływanie do zbrodni art. 255 § 2 k.k.
Publiczne nawoływanie do popełnienia przestępstwa (art. 255 k.k. i art. 52a k.w.)
„Nawoływanie” to wzywanie, namawianie innych osób do pewnego zachowania się. Odnosi się ono do niezindywidualizowanych odbiorców, w nieokreślonej liczbie
Wyrok SO w Gdańsku z dnia 20 marca 2018 r., IV K 163/17
Standard: 27253 (pełna treść orzeczenia)
Przestępstwo z art. 255 § 2 k.k. może być popełnione jedynie w zamiarze bezpośrednim. Sprowadza się on bowiem do oddziaływania na psychikę innych, bliżej nieokreślonych, osób poprzez wzywanie ich lub zachęcanie w różny sposób do popełnienia zbrodni. Sposobem takim może być również malowanie haseł i rysunków pod warunkiem wszak, że następuje w zamiarze nawoływania do popełnienia przestępstwa.
Oskarżeni przyznali, że wypili tego dnia z innymi osobami 7 win oraz dwa razy po pół litra wódki i w wyjaśnieniach wskazali, iż nie potrafią wyjaśnić, dlaczego powstał zamiar wykonania napisów ani jaki cel mieli malując owe napisy. W istocie zamiar bezpośredni, wymagany przy przestępstwie z art. 255 § 2 k.k. nie został w sprawie niniejszej wykazany. Skazanie oskarżonych było więc oczywiście niesłuszne, stąd też Sąd Najwyższy, zgodnie z art. 537 § 2 k.p.k., uchylił zaskarżony wyrok i uniewinnił obu oskarżonych.
Wyrok SN z dnia 17 marca 1999 r., IV KKN 464/98
Standard: 27248 (pełna treść orzeczenia)