Zbieg przestępstwa z art. 258 k.k. z innymi przestępstwami popełnionymi w czasie przynależności do grupy
Udział w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 § 1 k.k.) Zbiegi przestępstw w orzeczniczej praktyce
Fakt skazania za czyny z art. 286 § 1 k.k. wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami nie wyklucza przypisania czynu z art. 258 § 1 k.k.
Wyrok SA w Warszawie z dnia 24 listopada 2020 r., II AKa 103/20
Standard: 78161 (pełna treść orzeczenia)
Przepisy kodeksu postępowania karnego nie wskazują, aby w opisie przypisanego danej osobie przestępstwa z art. 258 § 1 k.k. należało określać dyspozycje konkretnych przepisów ustawy karnej lub kodeksu karnego skarbowego, do realizacji których powołana była zorganizowana grupa przestępcza, w strukturach której działał oskarżony. Wystarczające jest, iż w opisie czynu z art. 258 § 1 k.k., obok czasu i miejsca popełnienia przestępstwa, zostaną wskazane zachowania przestępcze, w celu popełnienia których powołana została zorganizowana grupa przestępcza.
Wyrok SA Łódź z dnia 31 marca 2016 r., II AKa 280/15
Standard: 14539 (pełna treść orzeczenia)
Zakwalifikowanie zachowania sprawcy z art. 258 § 1 k.k. nie powoduje (…) pochłonięcia przestępstw – popełnionych w ramach grupy – jako przejawu realizacji jej celu. Przeciwnie, przestępstwa popełniane w ramach grupy powinny być kwalifikowane według przepisów, których znamiona wyczerpuje zachowanie sprawcy i mimo że podjęte w ramach grupy jako przejaw realizacji jej celu, bez kwalifikacji kumulatywnej z art. 258 § 1 k.k. To ostatnie przestępstwo jest bowiem przestępstwem bezskutkowym (formalnym), a popełnienie przestępstwa będącego formą realizacji celu grupy nie jest jego skutkiem. Jest to też przestępstwo o charakterze trwałym, gdyż stan bezprawny utrzymuje się tak długo, jak długo trwa przynależność do grupy i nie wymaga dokonywania innych działań przestępczych. Jest więc to przestępstwo, które pozostaje w zbiegu realnym z innymi przestępstwami popełnionymi w czasie przynależności do grupy, w tym również z przestępstwami popełnionymi w ramach realizacji celu grupy.
Wyrok SN z dnia 22 maja 2007 r., WA 15/07
Standard: 27068