Niedopuszczalność rozszerzenia zakresu rozpoznania sprawy przez sąd kasacyjny
Granice rozpoznania skargi (art. 536 k.p.k.)
Sąd Najwyższy może orzekać wyłącznie w odniesieniu do tej części orzeczenia, która została zaskarżona kasacją, jak też może rozważać jedynie zasadność tych zarzutów, które zostały sformułowane w pisemnej skardze kasacyjnej (vide: wyrok SN z dnia 4 kwietnia 2000 r., V KKN 4/99).
Jeśli zatem po wniesieniu kasacji i po upływie terminu do jej wniesienia strona rozszerzyła zakres zaskarżenia albo podniosła zarzuty niesformułowane w skardze kasacyjnej, Sąd Najwyższy nie może odnieść się do tych zarzutów.
Oświadczenia i wnioski stron składane w toku postępowania kasacyjnego podlegają wyłącznie rozpoznaniu w ścisłym powiązaniu z zarzutami zawartymi w treści skargi kasacyjnej. Nie mogą one prowadzić do rozszerzenia zakresu rozpoznania sprawy przez sąd kasacyjny, chyba że wskazują na uchybienia wymienione w art. 439 k.p.k. (vide: wyrok SN z dnia 7 maja 1997 r., IV KKN 106/96).
To w konsekwencji oznacza, iż zarzuty i wnioski podniesione dopiero na rozprawie kasacyjnej podlegają rozpoznaniu tylko wtedy, gdy dotyczą one uchybień wymienionych w art. 439 k.p.k.
Postanowienie SN z dnia 8 marca 2006 r., III KK 246/05
Standard: 26085 (pełna treść orzeczenia)