Niedokonanie lub wadliwe dokonanie czynności końcowego zaznajomienia z materiałami postępowania
Zaznajomienie podejrzanego z materiałami postępowania przygotowawczego (art 321 k.p.k.) Zwrot sprawy prokuratorowi w celu usunięcia istotnych braków postępowania przygotowawczego (art. 339 § 3 pkt 3a; art. 344a § 1; art. 396a k.p.k. k.p.k.)
Przeprowadzenie czynności końcowego zaznajomienia podejrzanego bez udziału jego obrońcy, w sytuacji gdy podejrzany o to wnosił, zaś obrońca z urzędu wyznaczony na podstawie art. 81 § 1 k.p.k. w zw. z art. 79 § 1 k.p.k. nie został w ogóle zawiadomiony o terminie tej czynności procesowej, przy jednoczesnym zaniechaniu przez organ prowadzący postępowanie przygotowawcze ustosunkowania się do wniosków dowodowych zgłoszonych w jego toku przez obronę, stanowi istotne braki postępowania przygotowawczego w rozumieniu art. 344a § 1 k.p.k. Sytuacja taka stanowi bowiem istotne naruszenie konstytucyjnego prawa do obrony.
Działania podejmowane przez obronę na tym etapie postępowania mogą istotnie wpłynąć na jego wyniki, a w konsekwencji mieć znaczenie zarówno dla decyzji w przedmiocie sposobu zakończenia tego etapu procesu, jak i dla konkluzji przyjętych w ewentualnym akcie oskarżenia. Nie chodzi zatem tutaj o fakt, że obrońca może się zapoznać z aktami sprawy już w toku postępowania jurysdykcyjnego czy też że wnioskowane dowody mogą zostać przeprowadzone na rozprawie głównej, lecz o kwestię negatywnych konsekwencji dla obrony, jakie wywołało zaniechanie prawidłowego przeprowadzenia czynności końcowego zaznajomienia oraz przeprowadzenia wnioskowanych dowodów jeszcze w toku postępowania przygotowawczego.
Postanowienie SA w Gdańsku z dnia 8 stycznia 2019 r., II AKz 1077/18
Standard: 25910 (pełna treść orzeczenia)
Sąd - jeżeli nie dokonano czynności końcowego zaznajomienia z materiałami postępowania lub przeprowadzono ją nieprawidłowo - może zwrócić sprawę prokuratorowi w celu uzupełnienia śledztwa lub dochodzenia, uznając, że akta sprawy wskazują na istotne braki tego postępowania (art. 344a k.p.k.).
Wyrok SA we Wrocławiu z dnia 13 czerwca 2017 r., II AKa 71/17
Standard: 25911 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 25909